Česko dál stojí před ratifikací Lisabonské smlouvy

V ratifikaci Lisabonské smlouvy bude Česko pokračovat poté, co o ní rozhodne Ústavní soud. Takový vzkaz vyslal předseda Senátu Přemysl Sobotka zástupcům parlamentů 11 zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy, kteří přijeli na setkání do Prahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky zemí EU

vlajky zemí EU | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Přemysl Sobotka věří, že nakonec i Česko ratifikuje Lisabonskou smlouvu: "Mám k tomu jen malou poznámku: Zní hlasy, že kdyby ve všech 27 zemích byla referenda, tak nejméně v 10 bude závěr stejný jako v Irsku. Tedy ne. Ukazuje to na určité odcizení Evropské unie od občanů jednotlivých zemí." Podle Sobotky by odmítnutím dopadlo i referendum v Česku.

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka už není možné, aby Česko řeklo Lisabonské smlouvě ne: "Podpora jednoznačná Lisabonské smlouvě, zaznělo ve všech vystoupeních všech zástupců 11 států. Myslím si, že ani v České republice nemůžeme otálet s přijetím a hned po rozhodnutí Ústavního soudu musíme ratifikaci dokončit. Naše republika se k tomu nemůže postavit negativně, protože ratifikace proběhla už skoro ve všech zemích - a dělat si z ostatních zemí už podruhé srandu, to prostě nejde."

Senát poslal na jaře smlouvu k prozkoumání Ústavnímu soudu, schvalování tak v Česku pozastavil. Jsme jednou z posledních zemí, která dokument zatím neschválila.

Účastníci Středoevropského summitu předsedů parlamentů v Praze se navíc zavázali, že usnadní ve svých státech ratifikaci smlouvy a budou její potřebu vysvětlovat v široké veřejné diskusi.

V případě, že se Evropské unii nakonec nepodaří smlouvu prosadit, neměla by se už podle slovinské delegace žádná další vymýšlet. Po neúspěchu Evropské ústavy a Lisabonské smlouvy by totiž bylo podle Slovinců složité přesvědčit o novém projektu veřejnost, a to hlavně v těch zemích, kde dali oběma dokumentům zelenou.

S tím souhlasí i předseda Slovenské národní rady Pavol Paška: "Přesvědčovat politicky lidi o projektech a potřebách, to je základ našeho pohledu do budoucnosti. Na druhé straně nerespektovat jejich volbu a otočit ji do jiné polohy, to by byl hazard s důvěrou občanů v našich zemích."

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme