Česko dál stojí před ratifikací Lisabonské smlouvy

V ratifikaci Lisabonské smlouvy bude Česko pokračovat poté, co o ní rozhodne Ústavní soud. Takový vzkaz vyslal předseda Senátu Přemysl Sobotka zástupcům parlamentů 11 zemí Evropské unie ze střední a východní Evropy, kteří přijeli na setkání do Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky zemí EU | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Přemysl Sobotka věří, že nakonec i Česko ratifikuje Lisabonskou smlouvu: "Mám k tomu jen malou poznámku: Zní hlasy, že kdyby ve všech 27 zemích byla referenda, tak nejméně v 10 bude závěr stejný jako v Irsku. Tedy ne. Ukazuje to na určité odcizení Evropské unie od občanů jednotlivých zemí." Podle Sobotky by odmítnutím dopadlo i referendum v Česku.

Podle předsedy Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka už není možné, aby Česko řeklo Lisabonské smlouvě ne: "Podpora jednoznačná Lisabonské smlouvě, zaznělo ve všech vystoupeních všech zástupců 11 států. Myslím si, že ani v České republice nemůžeme otálet s přijetím a hned po rozhodnutí Ústavního soudu musíme ratifikaci dokončit. Naše republika se k tomu nemůže postavit negativně, protože ratifikace proběhla už skoro ve všech zemích - a dělat si z ostatních zemí už podruhé srandu, to prostě nejde."

Senát poslal na jaře smlouvu k prozkoumání Ústavnímu soudu, schvalování tak v Česku pozastavil. Jsme jednou z posledních zemí, která dokument zatím neschválila.

Účastníci Středoevropského summitu předsedů parlamentů v Praze se navíc zavázali, že usnadní ve svých státech ratifikaci smlouvy a budou její potřebu vysvětlovat v široké veřejné diskusi.

V případě, že se Evropské unii nakonec nepodaří smlouvu prosadit, neměla by se už podle slovinské delegace žádná další vymýšlet. Po neúspěchu Evropské ústavy a Lisabonské smlouvy by totiž bylo podle Slovinců složité přesvědčit o novém projektu veřejnost, a to hlavně v těch zemích, kde dali oběma dokumentům zelenou.

S tím souhlasí i předseda Slovenské národní rady Pavol Paška: "Přesvědčovat politicky lidi o projektech a potřebách, to je základ našeho pohledu do budoucnosti. Na druhé straně nerespektovat jejich volbu a otočit ji do jiné polohy, to by byl hazard s důvěrou občanů v našich zemích."

Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme