Česko dál sužuje sníh a mráz

Silné sněžení trápí východ republiky. Silničáři mají na Moravě a ve Slezsku venku veškerou dostupnou techniku a daří se jim udržovat silnici sjízdné, byť se zvýšenou opatrností. Práci jim ztěžuje silný mráz. Sněžit by mělo až do rána.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sníh dělal problémy i řidičům na Zlínsku | Zdroj: ČTK

„Na většině dálnic, rychlostních komunikací a silnic první třídy leží v této části země uježděný nebo rozbředlý nasolený sníh. Kvůli nízkým teplotám ale není sůl příliš účinná. Tento stav může vydržet až do rána,“ říká Jaroslav Zvára z Národního dopravního info-centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Zvára z Národního dopravního info-centra

V Moravskoslezském kraji se kvůli hustému sněžení prudce zvýšil počet dopravních nehod. Jak hlásil reportér Českého rozhlasu, na rychlostní silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou havaroval autobus. Řidič se nedokázal vyhnout odstavenému osobnímu autu. Nehoda se obešla bez zranění.

Linkový autobus se střetl s osobním autem také v Bohumíně. I tady se nehoda obešla bez zranění. V Havířově srazilo auto devítiletého chlapce. Ten skončil v nemocnici, řidič z místa nehody ujel.

V Ostravě za volant dnes usedli jen ti, kteří skutečně musí a mají odvahu. Sami řidiči potvrzují, že jet se musí velice opatrně, cesty moc uklizené nejsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopravní situaci v Moravskoslezském kraji sledoval celý den reportér Michal Schoffer

„Ty cesty jsou teď hrozné. Je to prohrábnuté, ale mohlo to být lepší. Nicméně pořád sněží, že jo. Vidím ale, že v Ostravě moc nestíhají. Ani chodníky nejsou uklizené a lidé mají problémy,“ všímá si jeden z řidičů.

Boj se sněhem zaměstnává silničáře i na Frýdecko-Místecku. Speciální technika začala odpoledne odstraňovat ledové koleje na mezinárodní silnici kolem přehrady Šance.

Také ve Zlínském kraji silně sněží a silničáři se snaží udržet silnice sjízdné. Provoz se tam výrazně zpomalil. Zpoždění má i městská hromadná doprava. Nejhorší situace je na Valašsku. Na silnicích tam i přes neustálé pluhování a solení zůstává vrstva sněhu. Problémy mají v kopcích tradičně kamiony.

Přehrát

00:00 / 00:00

První místostarostka Vsetína Květoslava Othová

Podle místostarostky Vsetína Květoslavy Othové jsou místní na takový průběh zimy ve městě připraveni. „Příval sněhu by neměl být tak velký, aby byla přerušena doprava. Zima tady zatím nedosahuje takových parametrů jako minulý rok,“ uvedla Othová.

Od brzkého dopoledne vytrvale sněží také v Jihomoravském kraji. Na silnicích je tam rozbředlá vrstva sněhu. Komunikace jsou ale s opatrností sjízdné. Hasiči museli u Kuřimi na Brněnsku vytahovat z příkopu zapadlý autobus.

Problémy s dopravou jsou znovu i v Praze. Tramvaje stály od Prašného mostu po stanici Dejvická a nejezdily také mezi Náměstím republiky a Strossmayerovým náměstím. Podle dispečerů za to může zamrzlá výhybka.

Vlaky jezdí

Provoz na železnici je zatím bez větších komplikací. Vlaky se ale nevyhnou zpoždění v řádu minut. Pouze na trati z Jindřichovic do Nového Města pod Smrkem na Liberecku nebudou vlaky zřejmě jezdit až do neděle.

Omezení provozu způsobila středeční srážka motorového vlaku se spadeným stromem. Na trati je zavedena náhradní autobusová doprava.

Teplotní rekordy

Velké problémy způsobuje také silný mráz. Při nízkých teplotách hůře účinkuje posypová sůl. V noci by přitom měla rtuť teploměru klesnout až k minus dvaceti stupňům. Silnice tak může pokrýt ledová krusta.

Teplotní rekordy padaly už dnes v noci na pátek. Například v Doksanech na Litoměřicku meteorologové naměřili minus 22,8 stupně Celsia.

Ke sněhu a mrazu se přidal i smog. Meteorologové kvůli tomu vyhlásili signál regulace na Ústecku a Ostravsku. Hodnoty polétavého prachu tam překročili trojnásobek polétavého prachu.

Podrobnou předpověď počasí a dopravní zpravodajství sledujete na našich speciálních webech.

Igor Maňour, Michal Záboj, Andrea Brtníková, Andrea Kratinová, David Šťáhlavský, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme