Česko do Makedonie pošle 120 vojáků

Vláda premiéra Zemana rozhodla, že v rámci zvažované mírové operace NATO vyšleme do Makedonie specializovanou výsadkovou rotu o síle do 120 vojáků. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka je naše jednotka schopna dostavit se během čtyř dnů od obdržení rozkazu na místo určení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Tvrdík uvedl, že jde o jednotku, která byla již v minulosti nasazena v operacích KFOR a SFOR. S působením v mírových operacích tedy má výrazné zkušenosti.

Ministr obrany také zdůraznil, že odzbrojování albánských povstalců bude zahájeno až po dosažení politické dohody obou znepřátelených stran v Makedonii. Operace bude probíhat v přátelském prostředí, což znamená, že odevzdávání zbraní nebude vynucováno silou. Bude uzavřena dohoda, která vymezí status jednotek NATO na území Makedonie. Právním základem pro vyslání vojáků aliance bude pozvání makedonské vlády. Makedonské ozbrojené síly se stáhnou na mírové základny a mezinárodní společenství zajistí monitorování celého procesu.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme