Česko dodá Rakousku dokumentaci o Temelínu

Česko dodá Rakousku další dokumentaci o jaderné elektrárně Temelín. Ministr zahraničí Jan Kavan se na setkání s rakouským ministrem životního prostředí Wilhelmem Moltererem zavázal zlepšit informace o dopadu případné vážné jaderné havárie v Temelíně a doplnit studii o variantu neuvedení elektrárny do provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavan věří, že temelínská elektrárna splní všechna bezpečnostní kritéria a bude uvedena do provozu. Další jednání a podklady tak podle něj nejsou žádnými ústupky Rakousku.

Rakušané se také zajímají o problémy v nejaderné části elektrárny. Ministr Kavan zdůraznil, že temelínská elektrárna nebude uvedená do provozu pouze v případě, že nebude splňovat bezpečnostní kritéria EU. Odmítl ale, že by se podřizoval diktatuře rakouské strany. Diktaturou by bylo, kdyby česká strana vyhověla žádosti o detaily energetické politiky a pořadí uzavírání tepelných elektráren. To by podle Kavana bylo vměšování do energetické politiky České republiky.

Rakušané také dostanou více informací o případné závažné havárii a o současných problémech v nejaderné části elektrárny. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové zajímá rakouskou stranu situace v elektrárně proto, že do rakouských médií se dostávají dezinterpretace událostí v elektrárně a rakouská vysoká místa má zájem o informace objektivní.

Rakousko také v dnes přijatém prohlášení podpořilo rozšiřování Evropské unie a snahu České republiky o vstup do ní.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme