Česko dostane výjimku z migračního paktu, potvrdila eurokomisařka. Opozice jím jen straší lidi, říká Fiala

Kolem unijního migračního paktu se objevuje celá řada nesprávných informací i lží, uvedl ve čtvrtek český premiér Petr Fiala (ODS) po skončení mimořádného summitu v Bruselu. Opozice podle něj zbytečně straší lidi. I Evropská komise potvrdila, že systém neobsahuje žádné povinné kvóty ani relokace, dodal předseda české vlády. Zmínil, že schválená verze migračního balíčku nejde tak daleko, jak by si Česká republika představovala.

Brusel/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala na tiskové konferenci po volbě předsednictva ODS

Kolem unijního migračního paktu se objevuje celá řada nesprávných informací i lží, uvedl český premiér Petr Fiala po skončení mimořádného summitu v Bruselu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Migrační pakt je věc, která skončila na půl cesty. Na jednu stranu je dobře, že se přikročilo k evropskému řešení, které je důraznější než předchozí méně funkční pokusy o řešení nelegální migrace, na druhou stranu schválená verze nejde tak daleko, jak by si představovala Česká republika,“ reagoval premiér na prohlášení, která ve čtvrtek zazněla na mimořádném jednání české Poslanecké sněmovny.

‚Toto není ta solidarita, o které jsme hovořili,‘ odmítl Fico migrační pakt. Oznámil návštěvu Číny

Číst článek

„Nejsme úplně spokojení například s tím, jak je tam řešena návratová politika, i že se oproti původnímu návrhu zvyšuje byrokracie,“ dodal Fiala.

Velké debaty se vedou ohledně výjimky pro země jako Česká republika, které hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny. Že je tato výjimka součástí migračního balíčku, potvrdila ve čtvrtek i eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. „Země jako Česká republika, která již projevila solidaritu tím, že hostí velké množství Ukrajinců, bude moci být osvobozena od jakýchkoli povinných solidárních příspěvků,“ uvedla.

Podle českého premiéra není zanedbatelné, že Česko přijalo tak obrovské množství uprchlíků z Ukrajiny, a je správné, že se to projevuje i v mechanismu solidarity, o kterém migrační pakt hovoří. „Výjimka platí pro Českou republiku, ale má obecnou platnost pro všechny, kteří dočasnou ochranu uprchlíkům tímto způsobem poskytují, což si myslím, že je vyjednáno dobře,“ uvedl Fiala. Zdůraznil nicméně, že je potřeba i nadále pokračovat v hledání evropského řešení. „Pokud toto evropské řešení nebude účinnější, tak si s migrací neporadíme,“ dodal.

Nově schválený migrační balíček nic nezmění. Nahrává spíš pašerákům, míní analytik

Číst článek

Český premiér řekl, že je velmi opatrný, pokud jde o různá „centralistická a nepromyšlená řešení na evropské úrovni“. „Tady si ale myslím, že není jiná cesta než najít v budoucnosti ještě účinnější evropské řešení, jinak se ilegální migrace nedá porazit,“ doplnil.

Podle něj je potřeba zejména silnější návratová politika, rychlejší azylové řízení, účinnější spolupráce se zdrojovými a tranzitními zeměmi zejména v severní Africe, ale důležité je i rozbíjení různých gangů převaděčů. „To všechno je potřeba dělat a dělat to mnohem efektivněji, než to děláme teď,“ uzavřel předseda české vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme