Rozuzlení nepovedené dotace: stát přišel o 200 milionů a policie obvinila 4 lidi z dotačního podvodu

  • Policie obvinila čtyři lidi v dotační kauze technologického parku v Písku. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Obviněným za údajný dotační podvod hrozí pět až 10 let vězení.
  • Stát výstavbu technologického parku v roce 2013 podpořil dotací 226 milionů korun, park však nikdy nezačal běžně fungovat. A firma, která dotaci získala, zkrachovala.
  • Účet za nepovedený projekt musel zaplatit stát, který musel dotaci vrátit Evropské unii. Od příjemce dotace již žádné peníze nevymůže, protože se celý technologický park i s vybavením letos prodal za pouhých 40,9 milionu korun.

Tento článek je více než rok starý.

Písek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technologický park v Písku (archivní foto)

Technologický park v Písku (archivní foto) | Zdroj: Prokonzulta.cz

Technologický park v jihočeském Písku měl od roku 2016 sloužit k vývoji nízkoenergetických inteligentních budov. Jenže ještě dříve, než se zde skutečně něco vynalézt podařilo, bylo jasné, že místo vědeckých objevů přinese park spíše mnoha set milionové problémy. Ty vyvrcholily letos.

Česku hrozí, že přijde o 200 milionů. Technologický park v Písku nikdo nechtěl ani za zlomek ceny

Číst článek

Česko totiž na projekt poskytlo dotaci 226 milionů korun z evropských fondů firmě RG Group, která se brzy po dostavbě technologického parku dostala do finančních potíží a následně skončila v insolvenci.

Kvůli krachu projektu již musel stát dotaci vrátit Evropské unii. Vymoci peníze zpět od firmy RG Group se mu však již jistě nepodaří, a tak se účet za nepovedený projekt uhradí ze státního rozpočtu.

Jedinou šancí pro stát totiž bylo vymoci peníze zpět v insolvenčním řízení firmy RG Group. Jenže její jediný majetek, tedy s pomocí dotace vybudovaný technologický park, se letos prodal jen za 40,9 milionu korun.

Nejasní majitelé

Do případu již letos vstoupila také policie. „Ve věci bylo zahájeno trestní stíhání čtyř fyzických osob pro jednání, které bylo kvalifikováno jako zvlášť závažný zločin dotačního podvodu a zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,“ řekl Radiožurnálu Aleš Cimbala, mluvčí městského zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

„Obvinění měli svým jednáním vylákat z operačního programu Podnikání a inovace, programu Prosperita Výzva III, celkovou částku ve výši cca 226 milionů korun,“ doplňuje mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Stopka neplatila. Stát proplatil dotaci pro Fatru, teď na ní chce v Bruselu otestovat střet zájmů

Číst článek

Detektivové jsou totiž přesvědčení, že část prací, které si firma RG Group nechala při budování technologického parku od státu proplatit, vůbec neproběhly. Ti samí lidé, kteří ovládali společnost RG Group, totiž podle policie ovládli i firmu, která zakázku na stavbu parku získala. A dodavatel stavby tak měl vystavovat k proplacení doklady, jejichž obsah neodpovídal skutečnosti.

Tímto dodavatelem stavby byla společnost Eldex z Prachatic. Z informací, které jsou o ní dostupné, není pravděpodobné, že by mohla být dodavatelem zakázky v hodnotě půl miliardy korun. Firma tehdy sdílela kanceláře s půjčovnou nářadí a podle účetních závěrek zaměstnávala jen tři pracovníky. Z výběrového řízení přitom předtím byly vyřazeny velké, zavedené firmy jako Strabag nebo Unistav.

Majitelem firmy Eldex tehdy byl prachatický podnikatel Miroslav Dejmek. Když se ho Radiožurnál pokusil kontaktovat, na otázku, zda figuruje mezi obviněnými, neodpověděl.

Záhy po dokončení výstavby technologického parku ale Dejmka v pozici majitele vystřídala anonymní společnost Villagio Group se sídlem na Seychelách a jedinou v Česku dohledatelnou zástupkyní firmy se tehdy stala Zdena Malá z městečka Stráž nad Nežárkou, která se tehdy potýkala s exekucí. Kam stovky milionů ze zakázky na stavbu technologického parku nakonec doputovaly, tedy není jasné.

Proplacená dotace pro Fatru? ‚Součást strategie, jak dostat střet zájmů před soud,‘ říká náměstek Piecha

Číst článek

Neví se ani to, komu vlastně patřila RG Group, která dotaci na technologický park od státu obdržela. Z obchodního rejstříku to vyčíst nelze a jedinou členkou představenstva firmy dodnes je osmdesátiletá důchodkyně Milena Berendová. Ta však o projektu technologického parku prý příliš neví a o jeho majitele se nezajímala.

„Já tam byla jenom proto, abych jim provedla kolaudaci. Ta se povedla stoprocentně, ale já jsem tam jinak nechodila, nic. Akorát na závěr jsem jim připravila kolaudaci,“ uvedla před časem pro Radiožurnál.

Neexistující spolupráce

Tím, kdo dotaci přes tyto nejasnosti firmě RG Group přidělil, bylo v říjnu 2013 ministerstvo průmyslu. A to dodnes neví, kdo je skutečným vlastníkem příjemce dotace. Na dotaz, proč celý projekt zkrachoval, ministerstvo neodpovídá.

Postupem času se ale ukázalo, že i samotná žádost o dotaci byla plná nesrovnalostí, které ministerstvo při jejím posuzování neodhalilo. Firma RG Group totiž například jako expertního garanta projektu uvedla její partnerskou – a podle tvrzení v žádosti o dotaci zkušenou – firmu Bio Group.

Čestné prohlášení, práce pro konkurenci i škoda 2,5 milionu. Proč policie stíhá exšéfa Lesů ČR za podvod?

Číst článek

Ve skutečnosti však tato firma nikdy v oboru nepůsobila, sídlila v polorozbořené budově bývalé truhlárny, která navíc od té doby byla srovnána se zemí. Firma Bio Group také nikdy ve sbírce listin nezveřejnila účetní závěrky, což jí přikazuje zákon a od letoška je v likvidaci. Z veřejných zdrojů navíc není jasné, kdo je jejím majitelem.

Jako dalšího partnera projektu pak firma RG Group uvedla České vysoké učení technické (ČVUT) s tím, že již má s touto vysokou školou domluvenou spolupráci. Tento příslib tehdy významně přispěl k tomu, že ministerstvo dotaci firmě RG Group přidělilo.

ČVUT však již v minulosti odmítlo, že by si nějakou spolupráci s firmou RG Group domlouvalo. „ČVUT nemělo s firmou RG Group uzavřenu žádnou smlouvu o spolupráci či smlouvu o smlouvě budoucí. Tyto informace jsme ověřovali i na fakultách,“ uvedla v minulosti pro pořad Reportéři ČT mluvčí Andrea Vondráková.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme