‚Celá věc je na spadnutí.‘ Ministerstvo spravedlnosti chystá ostrý start náramků pro domácí vězně

Elektronické náramky pro domácí vězně by se už brzy mohly stát realitou. „Celá věc je na spadnutí,“ řekl Radiožurnálu mluvčí resortu Vladimír Řepka. „K tématu se už v nejbližších dnech uskuteční tisková konference, kde ve spolupráci s Probační a mediační službou sdělíme další podrobnosti,“ dodal.

Praha (Aktualizováno: 15:11 15. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sada elektronického náramku | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo ostrý start už několikrát odložilo, a to údajně kvůli technickým nedostatkům.

Domácí vězně tak v současnosti namátkové kontrolují probační úředníci. S elektronickým monitoringem přitom zákon počítá už od roku 2010.

Monitorovací náramek váží 170 gramů, je prachuvzdorný a člověka při pohybu nijak neomezuje, dokonce se s ním dá i koupat. Dobíjet by se pak měl každý večer.

Lidé v domácím vězení se dočkají elektronických náramků, na nepovolený výlet je upozorní mobil

Číst článek

Domácí vězni u sebe musí mít i speciální mobilní telefon. Na ten zavolá pracovník monitorovacího centra, pokud by odsouzený šel tam, kam nemá. Samotný náramek může vězně přímo upozornit vibrací.

Náramky se můžou používat taky pro některé obviněné, kteří by jinak skončili ve vazbě. Dodavatele zařízení se státu podařilo vybrat až na šestý pokus

Málo využívaný trest

Trest domácího vězení se v Česku příliš nevyužívá. V současnosti ho má zhruba 130 odsouzených.

Soudcovská unie nicméně očekává, že ho soudci budou díky náramkům využívat častěji. Bude totiž větší jistota, že odsouzený opravdu trest vykonává.

Pořízení náramků a šestiletý provoz monitorovacího centra vyjde na 93 milionů korun.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme