Česko ‚tvoří Evropu‘ 20 let. Výročí připomenou veřejné debaty, koncert filharmonie nebo hospodské kvízy

20 let členství Česka v Evropské unii připomene v následujícím půlroce řada akcí. Formálnější konferenci v Lichtenštejnském paláci nebo koncert České filharmonie v pražském Rudolfinu doplní třeba i hospodské kvízy a literární večery po celé republice. Vláda přitom speciálně na výroční oslavy nevyčlenila ani korunu. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Martin Dvořák (STAN) a vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti Štěpán Černý

Ministr Martin Dvořák (STAN) a vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti Štěpán Černý | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Naše členství v Evropské unii nám přináší prokazatelné výhody, evropskou finanční podporu pro investice do infrastruktury, vzdělávání, inovací, digitalizace a regionálního rozvoje. Ekonomicky rosteme díky přístupu na společný vnitřní trh, prosazujeme společné zájmy a hodnoty a naši občané mohou svobodně pracovat, cestovat i studovat ve všech zemích Evropské unie. V budoucnu se, doufejme, připojíme také k zemím eurozóny.“

Martin Dvořák (ministr pro evropské záležitosti)

Česko se k EU připojilo 1. května 2004. Oslavy výročí 20 let odstartuje už na konci ledna konference s názvem 20 let tvoříme Evropu v Lichtenštejnském paláci v Praze. Cílem bude zhodnotit dopady členství v EU na ekonomiku a společnost.

Zúčastní se jí premiér Petr Fiala (ODS), místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová i všichni dosavadní čtyři čeští eurokomisaři. Diskutovat by měli přijít také lídři všech parlamentních stran, informoval ministr pro evropské záležitosti.

Akce k výročí 20 let v EU

  • Mezinárodní konferenci na 30. dubna plánuje Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě
  • Akci, která členství v EU zhodnotí, naplánovala také Hospodářská komora nebo Svaz průmyslu a dopravy
  • Poslední dubnový den se uskuteční také slavnostní koncert České filharmonie v Rudolfinu, před nímž s projevem vystoupí premiér Fiala a prezident Petr Pavel
  • V plánu je také tzv. speak dating nebo hospodské kvízy

„Stali jsme se plnohodnotnými členy evropské rodiny. To posiluje naši stabilitu, bezpečnost, pozici ve světě, zakotvení v západním světě a větší odolnost vůči světu východnímu,“ doplnil ministr.

Tento aspekt odráží motto „Tvoříme Evropu“ a logo, které u příležitosti 20 let v EU vzniklo. Jejich význam komentoval vrchní ředitel Sekce pro evropské záležitosti na Úřadu vlády Štěpán Černý.

Zrcadlí se v nich dvě klíčové myšlenky: Česko jako integrální součástí evropského společenství a Česko, které Evropu tvoří, upravuje, mění a zlepšuje. Logo se skládá z celkem osmi trojúhelníků složených do tvaru loďky, která symbolizuje bezpečí a ukotvení v euroatlantickém prostoru.

Barvy navazují na vizuální prezentaci předloňského českého předsednictví v Radě EU. Na jeho vytvoření byly využity ještě prostředky, které byly alokované právě pro předsednictví.

Logo Tvoříme Evropu, které vzniklo u příležitosti 20 let Česka v EU | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozpočet nula

Na výroční oslavy není vyčleněná žádná částka. Ministr Dvořák argumentoval tím, že se „nešťastně sbíhají“ s kampaní pro volby do Evropského parlamentu. „Byla obava, abychom nebyli napadeni, že plýtváme prostředky z rozpočtu na propagaci sebe sama,“ přiblížil diskusi, která probíhala na vládě.

Proto se řada akcí uskuteční za spoluúčasti jiných institucí a organizací. Financovat bude některé z nich například Zastoupení Evropské komise. Nabídka sponzoringu už přišla i od hlavního města Prahy.

Ministr pro evropské záležitosti před logem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Cílem vlády je, aby se oslavy dostaly i mimo Prahu. Veřejné debaty, literární večery, ale i hospodské kvízy se tak uskuteční třeba v Ostravě nebo Českém Těšíně. Ministr očekává, že se harmonogram ještě rozroste. Komunikovat to bude na novém webu tvorimevropu.cz, k jehož spuštění dojde ve čtvrtek odpoledne.

„Věřím, že všechny akce, které budou tento rok výročí věnovány, se stanou důstojným připomenutím 20 let našeho členství v Evropské unii, a pomohou nám lépe pochopit význam evropské integrace, a zároveň nás přimějí přemýšlet o budoucnosti Evropy,“ doufá Dvořák.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme