S členstvím Česka v EU je spokojená víc než třetina občanů. Je to nejvíc za posledních devět let

S členstvím Česka v Evropské unii je spokojeno 37 procent Čechů. Meziročně je to o procentní bod více. A zároveň jde o nejvyšší podíl od roku 2010. Nespokojenost vyjádřilo 26 procent dotázaných a 34 procent lidí zvolilo neutrální odpověď. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Průzkum Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum CVVM: Spokojenost s členstvím v Evropské unii | Zdroj: CVVM

„Větší spokojenost s členstvím České republiky v Evropské unii byla od roku 2005 zjištěna pouze v letech 2008 a 2009, kdy dosahovala úrovně dvou pětin respondentů,“ uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Potřebujeme změnit Evropu, řekl Babiš na summitu u příležitosti 15. výročí vstupu do Evropské unie

Číst článek

Spokojenost častěji vyjadřují mladí lidé, její míra roste rovněž se vzděláním a životní úrovní. Kladnější vztah k EU mají i obyvatelé velkých měst a voliči ODS, TOP 09, STAN a Pirátů. Lidé spokojení s členstvím Česka v EU jsou také výrazně častěji rozhodnuti zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu.

Ačkoliv spokojenost s členstvím Česka v Evropské unii roste, polovina lidí nepociťuje hrdost na svou občanskou příslušnost k EU. Před dvěma lety byl ale tento podíl 57 procent, o rok dříve 60 procent. Hrdých na evropské občanství je 39 procent dotázaných, což je o šest procentních bodů více než před dvěma roky.

Průzkum CVVM: Jak moc jste hrdý na to, že jste občanem Evropské unie? | Zdroj: CVVM

Jako občan Evropské unie se alespoň někdy cítí 62 procent Čechů. Odpověď „nikdy“ volilo 35 procent lidí, což je nejméně od roku 2004.

Více než čtyři pětiny dotázaných míní, že členství v EU znamená nárůst byrokracie a zřizování zbytečných úřadů. Většina lidí také souhlasí s tím, že je Česko příliš omezované evropskými zákony, že má EU příliš velký vliv na politiku a rozhodování v ČR a že z Česka odcházejí za prací do jiných členských států kvalifikovaní lidé.

Lidé naopak oceňují více možností práce, studií a obecně žití v členských zemích.

Jsou si vědomi i výhod dotací z evropských fondů a více než polovina dotázaných souhlasila s tím, že pro Česko znamená EU zajištění větší vojenské bezpečnosti.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění se uskutečnil od 30. března do 10. dubna. Zúčastnilo se ho 1052 lidí.

Průzkum CVVM: Jak často se cítíte nejen jako občan České republiky, ale i jako občan Evropské unie? | Zdroj: CVVM

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme