Vláda schválila finanční plán na prevenci migrace. Do Jordánska, Libye či Mauritánie pošle 57 milionů

Ministerstvo vnitra pošle 57 milionů korun na prevenci nelegální migrace a na ochranu uprchlíků. Peníze, které jsou rozděleny v rámci programu Pomoc na místě, zamíří do Libye, Nigeru a Jordánska. Dalších pět milionů pošle vnitro do Mauritánie jako součást humanitárního programu Medevac. Návrh v pondělí schválila vláda, informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor v Jordánsku (ilustrační foto)

Uprchlický tábor v Jordánsku (ilustrační foto) | Foto: Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických | Zdroj: Flickr | CC0 1.0,©

Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Libyi, která má podle ministerstva vnitra negativní dopad na migrační situaci v centrálním Středomoří, pošle úřad zemi 25 milionů korun.

Stejná částka bude směřovat do Nigeru, který čelí příchodu mnoha uprchlíků, uvedlo vnitro. Oba projekty pomohou podle ministerstva více než 50 tisíc uprchlíků.

Česko chce do Afriky poslat 700 milionů. Peníze mají jít na ochranu hranic i pomoc uprchlíkům

Číst článek

„Pro nás je důležité pomáhat na místě. Je to nejúčinnější způsob, jak proti migraci bojovat. Zajištění fungující infrastruktury, zdravotní péče či podpora vzdělávání je jednou z věcí, která může pomoci zabránit tomu, aby uprchlíci mířili dál do Evropy,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zbylých sedm milionů korun půjde na pomoc dětským syrským uprchlíkům v Jordánsku. „Česká republika tímto darem podpoří vzdělávání syrských dětí, a pomůže tak 2800 dětem a jejich rodinám,“ doplnila Dlubalová.

Vláda v pondělí schválila i projekt na zlepšení zdravotní péče v uprchlickém táboře Mbera v Mauretánii. V rámci programu Medevac do země zamíří pět milionů korun. Podle vnitra žije v táboře více než 57 000 uprchlíků z Mali.

Celkový rozpočet programu Pomoc na místě činí pro letošní rok 150 milionů korun, peníze vnitro poskytuje buď přímo, nebo prostřednictvím vlád států EU či mezinárodních organizací. Vnitro už v minulých měsících finančně podpořilo Severní Makedonii a státy severní Afriky. Hlavní činností programu Medevac je vysílání lékařských týmů do zahraničí, vnitro již v červenci podpořilo pěti miliony korun léčbu očních onemocnění v Burkině Faso.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme