Česko, Francie a Švédsko se dohodly na programu svých předsednictví v EU

Francie, Česko a Švédsko se definitivně dohodly, co budou prosazovat v Evropské unii v následujícím roce a půl. To je totiž období, kdy budou tyto státy sedmadvacítce jeden po druhém předsedat. Společný program dnes v Praze doladili vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, švédská ministryně pro Evropskou unii Cecilia Malmströmová a francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

B. Kouchner, K. Schwarzenberg a C. Bildt | Zdroj: ČTK

Součástí pětasedmdesátistránkového dokumentu je energetická a klimatická politika, konkurenceschopnost, bezpečnost nebo růst zaměstnanosti v Evropě. Mezi třemi státy ale stále existují rozpory, jak Českému rozhlasu potvrdila i švédská ministryně Malmströmová.

"Cílem našeho snažení není dosáhnout dohody ve všech otázkách, ale vytvořit soupis toho, čím se budeme zabývat. Není žádným tajemstvím, že Švédsko, Francie a Česká republika mají jiný názor na vstup Turecka, zemědělskou politiku nebo na volný obchod. Je to tak, a vůbec to neskrýváme," dodala švédská ministryně.

Před zveřejněním společného osmnáctiměsíčního programu ho ještě musí schválit ministři zahraničí sedmadvacítky 16. června v Bruselu.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme