Česko gripeny nekoupí, rozhodla vláda

Modernizace vojenského letectva se vrací opět na začátek - vláda totiž definitivně odstoupila od záměru nakoupit 24 nových stíhaček Jas-39 Gripen. Podle ní smlouva o nákupu s britsko-švédským konsorciem BAE Systems/SAAB nevstoupila v platnost, a proto z ní žádné závazky našemu státu nevyplývají. Shodla se na tom vláda na základě právní analýzy vicepremiéra Pavla Rychetského. Ministři se také dohodli, že v příštích letech by na ochraně vzdušného prostoru mělo úzce spolupracovat Česko se Slovenskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Podle premiéra Vladimíra Špidly nemůže smlouva s konsorciem, které vyhrálo tendr na stíhačky, platit. Nebyla totiž naplněna odkládací podmínka. Tou je schválení dohody parlamentem. Smlouva nebyla konzumována a právně nemůže být podepsána. Vláda chce zkoumat úspornější řešení a koupit nebo najmout po roce 2004 asi 12 až 14 starších nebo nových letadel.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík poznamenal, že se už sešlo asi pět nabídek. Nejvíce se znovu hovoří o gripenech, či o amerických F-16 nebo F-18. Jestli by šlo o společný nákup se Slovenskem odmítl potvrdit. Řekl pouze, že jednání teprve začnou.

Vláda odmítla návrh ODS na snížení věkové hranice pro trestní odpovědnost mládeže z dosavadních 15 na 14 let. Kabinet tak rozhodl proto, že sám připravuje zákon, který tuto problematiku řeší komplexně. Jak řekl premiér Vladimír Špidla, vládní zákon má řešit trestnou činnost dětí, mladistvých a takzvaných mladých dospělých do 21 let. Projednávat by ji měly soudy mládeže, které by navrhovaly výchovná nebo dozorová opatření.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme