Čeští hasiči do Maroka zatím nepoletí, oficiální žádost nepřišla. Tým ale zůstává v pohotovosti

Čeští hasiči neobdrželi oficiální žádost Maroka o nasazení speciálního USAR týmu v oblasti zasažené zemětřesením. V pondělí tedy tým nepoletí. Zůstává ale v pohotovosti pro případ, že Maroko o pomoc ještě požádá. Uvedla to mluvčí hasičů Martina Götzová.

Aktualizováno Praha/Rabat (Aktualizováno: 22:16 11. 9. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hasiči ani záchranní psi v pondělí do Maroka nepoletí

Hasiči zatím zůstávají v pohotovosti a vyčkávají, zda se žádost z Maroka ještě nepřijde | Zdroj: HZS Libereckého kraje

„Vzhledem k faktu, že Česká republika dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu, s jeho vysláním v současné době, respektive dnes (v pondělí – pozn. red.) nepočítáme,“ sdělila mluvčí hasičů Götzová.

Hasiči ovšem zůstávají v pohotovosti a vyčkávají, zda se žádost z Maroka ještě nepřijde.

Stále zůstáváme v pohotovosti. Pokud přijde v následujících dnech ze strany Maroka žádost i jiného charakteru, například o poskytnutí materiální humanitární pomoci, její posouzení proběhne standardním způsobem i ve spolupráci s dotčenými ministerstvy, zejména pak s ministerstvem vnitra, ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem obrany,“ dodává Götzová.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v pondělí rozhodl o rezervování deseti milionů korun na pomoc Maroku. Peníze podle něj poslouží buď na působení USAR týmu, nebo budou využity na jiné žádosti marocké strany.

Marocké velvyslanectví v pondělí v oficiálním dopise poděkovalo české straně za projevenou soustrast i nabídku pomoci.

„Příslušné marocké úřady stále dokončují identifikaci potřeb, které budou co nejdříve sděleny Ministerstvu zahraničních věcí České republiky za účelem optimální koordinace,“ informovalo velvyslanectví.

Marocké orgány podle prohlášení místního ministerstva vnitra stále provádějí posouzení potřeb na místě. Reagovaly už na nabídky podpory ze strany Španělska, Kataru, Spojeného království a Spojených arabských emirátů.

Čeští hasiči v pondělí do Maroka nepoletí | Zdroj: HZS Libereckého kraje

Přes 2800 obětí

S postupem zásahových operací by se mohlo vyvíjet i vyhodnocení případných dalších potřeb postižené oblasti a ministerstvo tak nevyloučilo, že se s žádostí o jinou formu pomoci neobrátí i na další země.

Zemětřesení srovnalo v Maroku část obcí se zemí. Někde zemřela i polovina obyvatel

Číst článek

V obdobné situaci jako Česká republika se podle mluvčí hasičů nyní nachází záchranné týmy z Francie, Německa, Nizozemska, Portugalska, Švédska nebo Itálie, které také nabídly svou pomoc.

Zemětřesení udeřilo v pátek večer s intenzitou 6,8 stupně. Epicentrum se nacházelo 72 kilometrů jihozápadně od historického města Marrákeš. V jeho důsledku zahynulo podle dosavadních údajů přes 2800 lidí. Počet zraněných vzrostl na 2562.

Záchranné týmy stále pátrají po přeživších v troskách, některé obce v Maroku byly zemětřesením zcela srovnány se zemí.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme