Česko hledá nového eurokomisaře

Politici naplno rozjeli debaty o tom, kdo by měl nahradit Miloše Kužvarta na postu eurokomisaře. Například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach navrhuje Vlastu Štěpovou. Padají ale i další jména: Jan Kavan nebo Pavel Mertlík. Premiér Vladimír Špidla, který se už po včerejší náhlé nevolnosti cítí lépe, si začal do Kramářovy vily některé adepty zvát. Konkrétní obrysy by jméno kandidáta na eurokomisaře mohlo dostat v pondělí na schůzce špiček vládní koalice. Kužvart se své kandidatury vzdal na protest proti tomu, jak mu ji podle jeho vlastních slov ztěžoval ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Ten Kužvartovo obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

politická jednání | Foto: Michal Kamaryt

Jméno nového kandidáta by podle Svobody mohlo padnout už příští týden. V politických kruzích se proto už naplno diskutuje o tom, kdo by mohl Kužvarta nahradit. Jméno, které se objevuje nejčastěji, je bývalý ministr zahraničí a sociálnědemokratický poslanec Jan Kavan. Jan Kavan ale popírá, že by dostal nabídku stát se eurokomisařem. Bývalý ministr zahraničí, nyní poslanec ČSSD, nyní s ničím takovým ani nepočítá. Domnívá se však, že funkci by dobře zvládli jak velvyslankyně České republiky při Radě Evropy Vlasta Štěpová, tak třeba státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Kohout. Kavana, jak dříve řekl Radiožurnálu, oslovil koncem roku předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla, krátce po tom, co jeho nabídku odmítl bývalý ministr financí Pavel Mertlík. Od té doby mu prý takovou nabídkou nikdo neudělal. Nelze vyloučit, že do hry se opět dostanou například i velvyslanec v Bruselu Pavel Telička, exministr zahraničí Jiří Dienstbier a státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Kohout či někdejší ministři financí Pavel Mertlík a Jiří Rusnok, případně expremiér Miloš Zeman. ODS má stále zájem nominovat na funkci eurokomisaře bývalého ministra životního prostředí Bedřicha Moldana.

Jak oznámila mluvčí vlády, intenzivnější rozhovory mají začít až v pondělí. Už dnes bude ale premiér Vladimír Špidla jednat s některými možnými kandidáty na post v Bruselu. Podle prvního místropředsedy vlády Stanislava Grosse by pak právě pondělní koaliční jednání mělo přinést konkrétnější představu o nástupci Miloše Kužvarta. "Já jsem s panem předsedou vlády hovořil včera večer, kdy jsme měli na toto téma poměrně dlouhou debatu. Jinak koaliční jednání je svoláno na pondělí večer, takže tam u toho jednání czela nepchybně budu, a my máme vedení sociální demokracie svoláno ještě před toto koaliční jednání, takže tam zcela nepochybně také budu."

I US-DEU má vytipovaný okruh možných kandidátů na evropského komisaře. Konkrétní jména ale prozradí až v pondělí. Shodl se na tom dnes republikový výbor strany v Brně. Jak řekl Českému rozhlasu předseda unionistů Petr Mareš, jeho strana bude trvat na tom, aby kandidát splňoval několik požadavků. "Se jmény zcela jistě přijdeme na pondělní jednání, které pan premiér volal, ale podle dohody mezi koaličními stranami nebudeme v tuto chvíli žádná jména publikovat. Za klíčové považuji autorita v evropských institucích, zkušenost s parcí v evropských institucích a dostatečná odborná kvalifikace."

Jak Radiožurnálu řekl ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek, hlava státu je připravena s výběrem našeho zástupce v evropské vládě pomoci. "Pan prezident zatím požádán nebyl a spekulace tohoto typu jsou zatím předčasné. Nepochybně panu prezidentovi nesmírně záleží na výběru vhodného kandidáta a rozhodně by asi nestál stranou tohoto procesu, kdyby byl požádán."

Kužvart se vzdal kandidatury, protože prý cítil, že nemá dostačnou podporu svých vládních kolegů a zejména ministra zahraničí Cyrila Svobody, který měl dokonce jeho jmenování zpochybňovat. To však šéf naší diplomacie ostře odmítá. Premiéra Vladimíra Špidlu a jeho vládní tým teď čeká nový maraton hledání vhodného člověka, který by nás zastupoval v centrále Evropské unie.

Špidla také kvůli našemu novému eurokomisaři příští týden pojede do Bruselu na schůzku s předsedou Evropské komise Romanem Prodim.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Zuzana Bančanská, Regina Prouzová-Květoňová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme