Česko povolí vstup cizincům jen v nezbytných případech. Podmínky se již nebudou řídit semaforem

Od půlnoci z pátku na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v Česku pracují nebo studují. Na čtvrtečním zasedání o zákazu rozhodla vláda, v pátek o tom na anglickém twitterovém účtu informovalo ministerstvo zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Populisté nejrůznějšího kalibru rozdmýchávají davovou hysterii voláním po uzavření hranic národních států

Vláda od v noci z pátka na sobotu výrazně omezí podmínky vstupu cizinců do Česka (ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Berger | Zdroj: Český rozhlas

Kabinet podle usnesení zakázal pobyt cizinců v Česku s výjimkami v případě cest do zaměstnání a škol, nezbytných cest za rodinou či blízkými osobami, cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb.

Dosud se cesty do Česka řídily cestovatelským semaforem, a to jak návraty českých občanů, tak příjezdy a přílety cizinců. Ti se ale budou muset od soboty podřídit novému opatření bez ohledu na semafor. Většina evropských zemí se nachází v červené barvě značící vysokou míru rizika. Jde o státy, které mají podíl pozitivních testů na koronavirus nad čtyři procenta a víc než 250 případů na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny.

Platná omezení

Cestující, kteří v těchto zemích strávili v posledních dvou týdnech více než 12 hodin, musí před návratem do Česka vyplnit příjezdový formulář, do pěti dnů od vstupu na české území se musí podrobit PCR testu a výsledek do sedmi dnů od příjezdu předložit krajské hygienické stanici. Po návratu lze předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, nesmí být ale starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na osoby mladší pěti let, naopak testy potřebovali i přijíždějící cizinci.

Kontrola je dobrá, ale důvěra je lepší. Bavoři snad budou vůči pendlerům vstřícnější, říká velvyslanec

Číst článek

Střední míru rizika nákazy mají státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny. Při cestování do Česka z těchto zemí musí předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci, ne však pendleři. Od pondělí jsou do této skupiny řazeny Belgie, Bulharsko, Finsko, Island, Lucembursko, Maďarsko, Norsko, Rakousko, Řecko a Kanárské ostrovy.

Zelené jsou v semaforu země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibylo na 100 000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní byla méně než čtyři procenta testů. Z evropských zemí se to týká jen Vatikánu, z dalších Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Singapuru a Thajska.

Speciální režim mají cestující z Velké Británie a Severního Irska. Lidé, kteří v zemích byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musejí při návratu předložit potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního či PCR testu na koronavirus. Test musí být proveden na území Spojeného království nejpozději 72 hodin před započetím cesty. Po příletu z Británie je povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme