Česko jako Mekka medicínské turistiky. Cizinci jezdí za plastikami či umělým oplodněním

V České republice vzkvétá takzvaná medicínská turistika. Zahraničních klientů, kteří využívají služeb českých lékařů, jsou tisíce a každým rokem jich přibývá. Do Česka přijíždějí hlavně za plastickými operacemi nebo kvůli umělému oplodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plastická chirurgie

plastická chirurgie | Foto: licence Public Domain (eng), Joshua Valcarcel

Za rostoucím zájmem cizinců o lékařské zákroky v Česku jsou dva hlavní důvody: kvalita a cena. Za jednotlivé zákroky tu totiž zahraniční klienti zaplatí až třikrát méně, než by je stála operace doma.

Jen pro příklad - zvětšení prsou v Německu stojí v průměru kolem dvou set tisíc korun, na českých klinikách je to ale i o polovinu méně. I proto klientů ze zahraničí každoročně přibývá, a to až o 15 procent.

„Jedna část jezdí na doporučení pacientů, kteří už byli v České republice operováni, a ta druhá skupina jezdí primárně za nižší cenou. Trend je obecně zvyšující se - jezdí čím dál tím víc cizinců na různé lékařské zákroky. Nejčastěji přijíždějí z Německa, Velké Británie a také z Ruska,“ potvrzuje plastický chirurg Ondřej Měšťák.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku kvete tzv. medicínská turistika. Cizinců, kteří k nám přijíždějí za lékařskými zákroky, každoročně přibývá. Více od Zuzany Švejdové

Jednoznačně nejžádanější jsou estetické zákroky – operace víček, prsou, liposukce či operace břišní stěny. Podle Martiny Fišerové z agentury CzechTourism ale přibývá i zahraničních klientů, kteří vyhledávají také služby českých zubařů nebo přijíždí kvůli umělému oplodnění.

„Za velmi nízké - někdy až třetinové - zahraniční turisté obdrží špičkovou lékařskou péči. Nejčastěji k nám jezdí za chirurgickými zákroky, mezi které patří ortopedie, pak třeba také oční chirurgie a stomatologické zákroky. V poslední době často přijíždí i z důvodu asistované reprodukce a dárcovských programů,“ přibližuje Fišerová.

Profit z medicínské turistiky mají i navazující služby. Pacienti ze zahraničí totiž v Česku stráví zhruba dvakrát víc času než běžný turista - utratí tedy nejen za operaci, ale taky za nákupy oblečení, jídla nebo i za cestování. Kromě medicínských zákroků tu navíc často absolvují i doléčení nebo navštěvují lázně. Právě do lázní jezdí každoročně kolem sto tisíc cizinců. V posledních dvou letech jich ale ubývá, a to hlavně Rusů a Němců.

„Po konfliktu na Ukrajině a na následně po protiruských sankcích a devalvaci rublu došlo k obrovskému úbytku příjezdů, které se potom projevují v těch celkových číslech zhruba 10 až 15procentním poklesem,“ potvrzuje prezident Asociace Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Na druhé straně ale přibývá třeba klientů z Číny nebo z arabských zemí.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme