Česko je jednou z nejzkorumpovanějších zemí Evropské unie

Korupci se u nás dál daří. Na žebříčku zahrnujícím 159 zemí světa se Česko dělí o 47. až 50. příčku s Řeckem, Namibií a Slovenskem. Ze zemí evropské pětadvacítky dopadly hůř jen Lotyšsko a Polsko. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace Transparency International. Míra korupce v Česku podle organizace dlouhodobě stagnuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

Na stupnici korupčního indexu Transparency International, kde nula je nejhorší hodnocení a deset nejlepší, jsme letos dosáhli hodnoty 4,3. Loni byla o desetinu nižší. Korupce tedy u nás bují stále stejně.

Prakticky k žádným pozitivním posunům nedošlo, říká Michal Štička ze zmíněné nevládní organizace. "Ta příčina je jedna a základní, to jest nevůle politiků prosazovat účinná protikorupční opatření. Naopak dá se říct, že politici jsou hlavním zdrojem toho, proč to v Česku vypadá, tak jak to vypadá," doplnil.

České republice například stále chybí zákon o střetu zájmů, nemáme ani dostatečné kontrolní mechanismy. Transparency International kritizuje také nedůslednou práci policie při vyšetřování korupčních kauz.

Za trendy, které podporují růst korupce, označila šéfka organizace Transparency International Adriana Krnáčová nehospodárnost při nakládání s veřejnými prostředky, netransparentnost práce státních orgánů a pronikání politických vlivů do administrativy.

Pavla Dluhoschová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme