Česko je na případný virus podobný SARS připravené

V Londýně leží na infekčním oddělení tamní nemocnice pacient nakažený novým druhem agresivního viru. Stejný virus zabil už v červnu člověka v Saudské Arábii. Pražská Klinika infekčních a tropických nemocí na Bulovce je na případný nový virus podobný obávanému onemocnění SARS připravená. Radiožurnálu to potvrdila primářka kliniky Hana Roháčová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Na Bulovce | Foto: Tomáš Adamec

Podle odborníků se novým virem způsobujícím akutní dýchací potíže zatím nakazili pouze dva lidé. Oba pobývali v Saúdské Arábii. Jeden z nich zemřel a druhý je v kritickém stavu v nemocnici v Londýně.

„Jednoznačně není důvod k panice. Zatím máme jen kusé informace, nicméně jak my, tak laboratorní pracovníci o tom vědí. Režimy jsou připraveny. Pokud by se nějaký import tohoto onemocnění objevil, budeme se tomu velmi rychle přizpůsobovat,“ uvedla primářka pražské Kliniky infekčních a tropických nemocí na Bulovce Hana Roháčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další informace k novému viru přinesl v Odpoledním Radiožurnálu Pavel Novák

Dodala, že v případě nového viru není zatím třeba okamžitě reagovat. Ví se o něm však velmi málo, a není tak jasné, jak nebezpečný by mohl být.

Virus SARS, tedy syndrom akutního respiračního selhání postihující dýchací soustavu, se objevil v roce 2002 v Číně.

Šířil se velmi rychle i kvůli letecké dopravě. Během několika měsíců se dostal do 30 zemí, v Česku se neobjevil. Od nakažení do propuknutí prvních příznaků většinou uplynuly dva až pět dnů. Virus se nejdříve projevoval jako těžká chřipka a přecházel v zápal plic. Blesková epidemie tehdy zabila 800 lidí.

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme