Česko je připraveno vstoupit do Schengenu už 21. prosince

Všech devět nových členských států Evropské unie je připraveno zrušit před Vánoci kontroly na vnitřních hranicích a stát se tak součástí schengenského prostoru volného pohybu. K takovému závěru dospěla pracovní skupina v Bruselu, která zkoumala zapojení jednotlivých uchazečů o členství do integrovaného informačního systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra ČR Ivan Langer na setkání ministrů vnitra nových členských států EU | Zdroj: ČTK

Tyto zprávy přivítali ministři vnitra budoucích členských zemí schengenské zóny, kteří se sešli na Pražském hradě. Devítka nových zemí už schengenský systém skoro 2 měsíce testuje. Že se osvědčil, doložil ministr Langer statistickými údaji.

"Bylo zaznamenáno celkem 5 848 konkrétních případů pozitivního použití informací schengenského informačního systému sloužícího k identifikaci osob, po kterých je vyhlášeno pátrání, které jsou pohřešované. Kradené věci a podobně."

Pracovní skupina, která tento týden zkoumala informační systém Schengenu, nezaznamenala žádné technické překážky. Kontroly lidí na hranicích s výjimkou letišť by tak měly skončit ještě před vánocemi - 21. prosince. Na letištích kontroly odpadnou až v březnu příštího roku.

Portugalsko, které do konce roku Unii předsedá, mluví o plánovaných oslavách otevření hranic 21. nebo 22. prosince. A to přesto, že rozhodnutí o rozšíření schengenského prostoru o devět novějších členských zemí včetně České republiky musí ještě v listopadu potvrdit ministři vnitra a spravedlnosti členských států a v prosinci vrcholný summit Unie.

Schengenským prostorem se nazývá území některých evropských států, na kterém mohou osoby překračovat hranice smluvních států, aniž by musely projít hraniční kontrolou. Prostor se označuje podle vesnice Schengen v Lucembursku, u níž byla 14. června 1985 podepsána schengenská dohoda pěti tehdejšími zakládajícími členy: Francií, Německem, Belgií, Lucemburskem a Nizozemskem.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme