Česko je pro uprchlíky spíš tranzitní země, o azyl žádají jen jednotlivci

Cizinecká policie zadržela o minulém víkendu na 200 nelegálních uprchlíků. Ministerstvo vnitra předpokládá, že letos do Česka dorazí mezi třemi až čtyřmi tisíci nelegálních migrantů. O azyl ale žádá jen menší část z nich. Pro uprchlíky je Česká republika spíš jen tranzitní země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlíci, běženci, migranti, uprchlický tábor (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Podle zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavly Novotné zažádali ze stovek dosud zadržených nelegálních uprchlíků o útočiště v Česku jen jednotlivci.

Letos sice požádalo o status azylanta v Česku na 900 osob, přičemž skoro polovina z nich přišla z Ukrajiny, to ale není oproti předchozím letům nijak výrazný nárůst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jen menší část z uprchlíků má zájem o azyl v Česku? Mluvil o tom Jan Schroth z české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci

Projektový manažer české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci Jan Schroth si to vysvětluje tím, že Česká republika není pro uprchlíky atraktivní. Obava některých Čechů z toho, že do země zamíří velký počet lidí, je navíc podle něj zbytečná.

„Lidé fungují na základě takzvaných migračních sítí. Jdou tam, kde mají příležitost se uchytit, pracovat,“ uvádí s tím, že když běžence policisté na cestě do cílové země zadrží, tak se ze vzniklé frustrace rodí nepokoje podobné těm z uprchlického tábora Jezová u Bělé pod Bezdězem.

Policisté zadrželi na pražském hlavním nádraží 10 uprchlíků ze Sýrie

Číst článek

Schroth je navíc názoru, že tuzemská ekonomika by na tom byla hůře, kdyby v Česku nežili cizinci.

„Pokud se pravidla nastaví tak, aby Česká republika mohla z migrace těžit, tak dlouhodobě bychom z toho mohli profitovat,“ míní s tím, že takzvaná řízená legální migrace je výlučně pozitivní proces. Třeba jako v Německu.

„Němci se snaží, aby žadatelé o azyl mohli co nejdříve začít pracovat, uplatnit svůj potenciál. Dokonce se mezi nimi snaží hledat nedostatkové řemeslníky,“ podotýká s tím, že přesně tak má výpadat chytrá imigrační politika.

ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme