Česko je proti nápadu, aby kontroly potravin platili sami výrobci

Pokud Evropská unie zvýší počet neohlášených kontrol potravin, neměly by je podle ministra zemědělství Petra Bendla platit potravinářské firmy. Řekl to v České televizi. Připustil ale, že v Bruselu na to téma bude ještě velká debata.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso (ilustrační foto)

Maso (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jestliže stát něco nařídí, tak by to měl zaplatit. Jestli EU něco nařídí, tak by to měla zaplatit. Určitě by neměla nařizovat zvyšování státních výdajů s tím, že to zaplatí daný podnikatelský sektor. To podle mě není dobrá cesta,“ míní Bendl.

Pokud nový návrh schválí Evropská komise, sjednotily by se zřejmě i výše pokut pro firmy, které budou potraviny šidit.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik se bojí, že stejná pokuta udělená v Německu bude pro mnoho českých firem likvidační. Pokud ale bude podnikatel opakovaně přistižen při šizení spotřebitele, měl by skončit automaticky.

„Neměl bych s tím žádný problém, kdyby vedle jednotných pokut a dalších opatření byly taky zhruba srovnatelné ekonomické podmínky v jednotlivých členských zemích EU. Pokud nejsou srovnatelné podmínky, tak pokuta, která v Německu bude mít výchovný účinek pro toho, kdo se proviní, v ČR bude mít na tu firmu smrtící účinek,“ tvrdí Kováčik.

Stanovení minimálního počtu kontrol výrobců potravin, které prosazuje Evropská unie, by však podle něj zlepšilo situaci na trhu.

Informace na jednom místě

Podle Bendla počet kontrol Česko zvýšilo samo od sebe, aniž by k tomu potřebovalo nová nařízení z Bruselu. Za prioritu považuje zvýšení efektivity dozorových orgánů.

Ministr chce prosadit, aby informace o potravinách mohli lidé najít na jediném webu. Sloučit by se tak mohly internetové stránky veterinární a potravinářské inspekce. Může to být ještě předtím, než vláda a parlament rozhodnou o sloučení obou institucí.

„Záleží na tom, zda se potravináři s veterináři nakonec dohodnou. Umím si to představit, není to tak technicky složitá věc. Spíš jde o to definovat si to rozhraní a kdo bude naplňovat jednotlivé databáze informacemi, které jsme teď rozšířili. Dříve to bylo jen na Státní zemědělské a potravinářské inspekci, teď už půjde i o produkty živočišného původu, vše, co dělají veterináři,“ řekl Bendl.

Jana Zemanová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme