Česko je za prvním vrcholem chřipkové epidemie

I když pacienti s chřipkou ještě přibývají, měla by být nemoc podle Národní referenční laboratoře pro chřipku na ústupu. Ministerstvo zdravotnictví by každou chvíli mělo odpoledne zveřejnit nejnovější údaje o počtech nemocných prasečí chřipkou, využitých vakcín a pacientů, kteří nemoci podlehli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

Zatím je v České republice 167 tisíc dávek vakcín a během prvních 14 dnů od jejich dodání se, jak uvádí poslední statistika, která je stará dva týdny, dalo očkovat 31 tisíc lidí z vybraných skupin obyvatelstva.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně to zatím vypadá, že je o očkování proti prasečí chřipce v Česku větší zájem než například v Rakousku, Německu nebo Francii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření Michaela Víta, hlavního hygienika České republiky ve Světě o osmé Rádia Česko

"V případě, že by ten zájem byl malý nebo by vybrané skupiny nejevily dostatečný zájem , tak uvažujeme o tom, že bychom vybrali další skupiny chronicky nemocných," uvedl mluvčí.

Důvodem je podle něj skutečnost, že se onemocnění v současné době vyvíjí se ne zcela dobrým způsobem. "Vzniká tam řada komplikací a je mnohem více lidí v nemocnici s přídavnými potížemi, než tomu bývá u standardní sezónní chřipky. Navíc už máme téměř 40 úmrtí na tuto chorobu," vysvětlil Sršeň.

Vakcíny pro nemocné

Při očkování dostali přednost lidé s vážným chronickým onemocněním, ti jsou infekcí nejvíce ohroženi. Spolu s nimi dostali injekci i vybraní zdravotníci. Od 7. prosince se očkují i vážně nemocné děti.

Pacienty k očkování vybraly odborné lékařské společnosti. Řada zdravotníků ale očkování odmítla na základě stanoviska České lékařské komory, že totiž vakcína není dostatečně vyzkoušena. Právě o nežádoucích účincích vakcíny Pandemrix se hojně diskutovalo. U dětí se žádné neprojevily. Státní ústav pro kontrolu léčiv má ale na 70 hlášení o podezření na nežádoucí účinky u dospělých.

Problémem může být i zájem či spíše nezájem lidí o očkování, na který upozornili praktičtí lékaři. Proto pokud bude očkovaných lidí výrazně méně, než se plánovalo, budou se hledat další skupiny rizikových pacientů k očkování.

Očkováno 30 200 lidí

Michael Vít, hlavní hygienik České republiky ve Světě o osmé Rádia Česko řekl, že v první fázi bylo naočkováno přibližně 30 200 obyvatel, tedy jedna třetina z 95 000 vakcín. Podrobnější data budou odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková: Jsme za prvním vrcholem

"Prověřujeme za týden dalších šest úmrtí lidí ve středním věku a máme opravdu závažné informace z plicních oddělení jednotlivých nemocnic, kde leží celá řada lidí se závažným virovým zápalem plic. U chronických pacientů je život zachraňujícím opatřením očkování, zdůraznil Vít.

První vlna na ústupu

Jaký je aktuální stav nákazy vysvětlila v Ranním interview Radiožurnálu vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková:

"Pacientů nám přibývá, ale celkově vzato se dá říci, že první vlna jak v České republice, tak i obecně v Evropě je už do určité míry na ústupu . Takže teď jsme ve fázi lokálních epidemií, lokálních výskytů, ale dá se říci, že jsme za prvním vrcholem."

Otevřít skutečným zájemcům?

Předseda České vakcinologické společnosti a ředitel fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula považoval v Ozvěnách proočkovanost za nízkou a za hlavního viníka označil negativní kampaň, která byla na počátku. "Neustále bojujeme s tím, že zájem i mezi odborníky je poměrně malý."

Přehrát

00:00 / 00:00

Své zkušenosti v Ozvěnách dne tlumočil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula

"Máme kvalitní data jak ze Spojených států, tak z Evropy o milionech vyočkovaných dávek a rizika spojená s vakcinací je minimální. Sto až tisícinásobně menší ve vztahu k možnému riziku chřipky," řekl Prymula.

Podle jeho soukromého názoru, by se teď mělo očkování otevřít skutečným zájemcům. "Pokud bychom udělali určitý seznam skutečných zájemců, tak bychom vakcínu, kterou máme objednanou, využili adekvátně," uvedl Prymula.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme