Česko kvůli nelegální migraci zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem. Stejně postupuje i Polsko

Česko od středy na deset dní obnoví namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem. V úterý o tom informoval v tiskové zprávě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Důvodem je nárůst nelegální migrace v Evropě. Zároveň ale nevyloučil, že stejně jako na přelomu roku nedojde k prodloužení tohoto opatření. Vše je podle ministra koordinováno jako se Slovenskem, tak s Polskem, které zavádí podobné opatření.

Praha (Aktualizováno: 13:17 3. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i zelenou státní hranici minimálně deset dnů

Česko od středy na deset dní obnoví namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Počty nelegálních migrantů do EU začínají opět růst. Nebereme to na lehkou váhu a rychle reagujeme na vzniklou situaci. Díky kontrolám budeme schopni ještě lépe zajišťovat bezpečnost našich občanů,“ napsal na síti X (dříve Twitter) předseda vlády Petr Fiala.

Po Česku a Polsku zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem i Rakousko, zatím na 10 dní

Číst článek

Kontroly začnou ve středu 4. října o půlnoci a ministerstvo se chystá vládě navrhnout, aby trvaly deset dní, tedy do 13. října.

„Namátkové kontroly na slovenských hranicích nám pomohou s efektivním bojem proti skupinám převaděčů. Opatření je dočasné a přistupujeme k němu v úzké koordinaci s Polskem, které zavádí obdobné kontroly jako Česká republika,“ doplnil Rakušan.

Kontroly budou podle ministerstva namátkové po celé délce hranice podle aktuální situace. Tentokrát se do nich nezapojí armáda. „Kontroly zajistí Policie ČR vlastními silami a prostředky. Předpokládáme však úzkou součinnost s Celní správou ČR, a to zejména při kontrole nákladních a užitkových vozidel v rámci jejich běžných kompetencí,“ doplnil resort.

Mezi Českem a Slovenskem je 27 bývalých hranicích přechodů, z toho 17 silničních, sedm železničních a tři říční, doplnilo vnitro.

Policie na síti X sdělila, že na kontroly nasadí v úvodní fázi zhruba 130 policistů, především z příhraničí. „Pomáhat jim budou kolegové z cizinecké policie a ostatních krajských ředitelství,“ napsala policie. Kontroly se budou soustředit na vytipovaná vozidla, policisté využijí zkušenosti kolegů s odhalováním převaděčů.

K podobnému kroku přistoupilo Česko už loni na konci září a kontroly na hranicích se Slovenskem skončily až na začátku února. Trvaly tak téměř čtyři měsíce. Zavedla je po strmém nárůstu počtu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přes Slovensko a ČR mířili do států západní Evropy. Při tranzitní migraci loni policie v ČR odhalila 21 852 běženců, o rok dřív jich bylo 1330. Při kontrolách na česko-slovenských hranicích vypomáhali vojáci a celníci, vláda jejich počet postupně snižovala.

Rakušan: Němečtí policisté by mohli hlídkovat za českými hranicemi, vždy by šlo o spolupráci s námi

Číst článek

Polsko

Polsko kontroly zavede také na deset dní. V úterý to podle agentury Reuters oznámil polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. Už koncem září polský premiér Mateusz Morawiecki upozorňoval, že Polsko se chystá zavést kontroly vozidel na hraničních přechodech se Slovenskem kvůli nárůstu nelegální migrace.

Kamiński v úterý podle serveru Onet.pl uvedl, že o opatření v pondělí jednal s českým ministrem vnitra Vítem Rakušanem.

Slovenský premiér Ľudovít Ódor po oznámení obou sousedních zemí o zavedení kontrol na společných hranicích řekl, že migrace potřebuje evropské řešení a samostatné kroky států vyvolají kaskádový efekt. Dosluhující slovenská vláda rozhodne o svém postupu ve středu.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme