Systém ve školách se bude muset doladit, zmírnil Babiš svůj výrok o dodržování metrových rozestupů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek zmírnil svůj výrok o tom, že by školy měly po svém znovuotevření zajišťovat metrové rozestupy mezi žáky. „Systém ve školách se bude muset doladit a vymyslet na naše podmínky,“ napsal Babiš na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Za čtvrteční výrok o „metrových rozestupech“ sklidil Babiš kritiku od předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého, ale i ministr školství Robert Plaga (ANO) ho označil za neproveditelný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš sdělil, že v některých zemích řešení odstupu úspěšně zvládají, jinde je to zase těžší. „Bereme si inspiraci z nejlepší praxe, ale budeme ji muset napasovat na naše podmínky a možnosti, aby opatření dávala smysl a přinesla efekt,“ napsal předseda vlády ve zprávě redakci iROZHLAS.cz.

Metrové rozestupy žáků v případě otevření. Byl pan premiér někdy ve škole? diví se šéf školské asociace

Číst článek

Zároveň podotkl, že jednotlivé kroky budou podrobně zpracovávat. „V současné době připravujeme detailní postupný plán uvolňování opatření. Nebude možné uvolnit vše a naráz,“ uvedl Babiš. Opatrně se postavil i ke znovuotevření škol. „Otevírání škol je velmi náročné a nebude hned v první vlně,“ napsal.

Babiš svůj výrok zmírnil poté, co pro serveru Blesk.cz ve čtvrtek řekl, že by školy měly po svém znovuotevření zajišťovat metrové rozestupy. S návrhem ale nesouhlasil šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a premiéra kritizoval.

Zvýšená dezinfekce

„Nevím, jestli pan premiér byl někdy ve škole v posledních letech. Já si to vůbec neumím představit,“ uvedl Černý. „Jestli mají děti ve škole sedět v metrových rozestupech a de facto si nehrát, nehýbat se a tak dále, tak ať se teda radši učí doma online, jak se to teď školy postupně učí,“ řekl.

Ministr školství: S návratem do škol počítáme v květnu. Kdyby se posunul, prázdniny rušit nebudeme

Číst článek

K návrhu premiéra Babiše se postavil kriticky i ministr školství Plaga, který v rozhovoru v České televizi ve čtvrtek označil navrhovaná opatření za neproveditelná. Plaga si umí představit, že ve školách bude po návratu žáků nutná zvýšená dezinfekce, důsledné dodržování hygienických návyků, kontrola zdravotního stavu žáků, možná nošení roušek a další opatření.

Školy jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března do odvolání. Na doporučení ministerstva školství pokračují ale ve výuce na dálku. 

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme