Lidé po pozitivním PCR testu se 30 dní nebudou muset testovat ani jít do karantény

Lidé po pozitivním PCR testu na covid-19 se nebudou muset 30 dní testovat v zaměstnání či škole nebo jít do karantény. Změnu ve středu podle premiéra Petra Fialy (ODS) schválila vláda, platit bude od 31. ledna. V praxi se stávalo, že lidé, kteří se vraceli do práce po pětidenní izolaci, měli pozitivní antigenní test, který znamenal znovu pět dní karantény. Vláda také od poloviny února schválila omezení platnosti očkovacích certifikátů.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 22:15 26. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference vlády.

„Proto lidi můžeme vyřadit ze systémů. Nebudou chodit do karantény a budou moci normálně fungovat,” uvedl Válek na tiskové konferenci po jednání vlády | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) se varianta omikron vyskytuje v Česku téměř ve 100 procentech případů. Vláda proto upravila pravidla po jeho prodělání.

Grubhoffer: Vlna omikronu je delší, než si ministr přál. Nevěřím, že příští týden budeme za vrcholem

Číst článek

Pokud měl někdo pozitivní PCR test a šel do izolace, nemusí se od dne testu po 30 dní testovat ani chodit do karantény.

„Ten, který prodělal omikron, byl v izolaci a měl pozitivní PCR test, tak od data odebrání testu je 30 dní de facto bez rizika, že se nakazí nebo je toto riziko velmi malé. A je nulové riziko, že budou mít vážný průběh,“ řekl ministr zdravotnictví.

„Proto lidi můžeme vyřadit ze systémů. Nebudou chodit do karantény a budou moci normálně fungovat,” dodal s tím, že rozhodnutí je založené na datech z potvrzování a ověřování antigenních testů. Pětidenní izolace podle Válka stačí. 

Ve firmách platí, že pokud má zaměstnanec pozitivní antigenní samotest, odchází automaticky do pětidenní karantény. Po jejím skončení se v práci opět testuje.

V zaměstnání není nutné na rozdíl od testování ve školách podstoupit potvrzující PCR test. Pokud jej ale pracovník absolvuje a má negativní výsledek, karanténa mu končí.

Platnost očkování

Vláda také rozhodla o platnosti očkovacích certifikátů. Podle nařízení Evropské unie by od 1. února měla vypršet platnost certifikátů všem lidem, kterým od očkování uplynulo více než 9 měsíců. Vláda se rozhodla opatření zavést od poloviny února s tím, že omezení platnosti se bude týkat jen lidí nad 18 let.

Praha už řeší očkování Novavaxem. Dotazníkem zjišťuje zájem zdravotníků a sociálních pracovníků

Číst článek

„Platnost očkovacích certifikátů je devět měsíců, týká se to všech nad 18 let. Opatření jsme se rozhodli zavést od poloviny února,“ uvedl ministr Válek s tím, že tím vláda chce dát lidem bez posilovací dávky čas a možnost se nechat přeočkovat. Zopakoval, že třetí dávka výrazně pomáhá proti hospitalizaci.

Vakcína Novavax, která je založená na jiném principu než dosavadní očkovací látky, byl měla v Česku dostupná pro očkování na přelomu února a března. Ministr Válek na tiskové konferenci sdělil, že média informuje o možnosti přeregistrace s týdenním předstihem.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vládá očekává, že vlna varianty omikron vyvrcholí příští týden. „Očekáváme, že pandemie s variantou omikron dospěje příští týden k vrcholu,“ uvedl na brífinku po jednání vlády premiér. Dodal, že vývoj varianty omikron odpovídá predikcím, podle kterých vláda rozhoduje o opatřeních.

Premiér také upřesnil informace o kompenzačních programech. „Některé programy, které pomáhají podnikatelům, stále běží, třeba antivirus. Jednáme o další kompenzacích, například ve věci zavřených vánočních trhů,” řekl Fiala. „V nejbližších dnech si myslím dosáhneme výsledku,” doplnil .

btk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme