Uvolňování opatření přehledně: příští týden otevřou autoškoly či knihovny, restaurace v průběhu května

Vláda ve čtvrtek upravila harmonogram uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Původní plán se urychlí o čtrnáct dní, nejdříve se otevřou například autoškoly, knihovny nebo bohoslužby do 15 osob za definovaných podmínek. Projděte si přehled serveru iROZHLAS.cz s informacemi, co a kdy se bude znovu otevírat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 9:44 24. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harmonogram uvolnění podnikatelských a dalších činností, vydaný 23. dubna

V nejbližší vlně uvolňování se otevřou například autoškoly nebo knihovny. Ilustrační foto | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Co je již otevřeno?

Vláda začala s postupným uvolňováním 7. dubna, kdy otevřela výkupy surovin, například kompostárny, či povolila vstup na některá veřejná sportoviště. O dva dny později pak povolila provozy hobbymarketů, stavebniny, železářství a servis či prodej jízdních kol.

Lidé budou od pátku opět moci cestovat do zahraničí. Vláda chce prodloužit nouzový stav

Číst článek

Na začátku tohoto týdne v pondělí 20. dubna mohly otevřít farmářské trhy, provozovny řemeslníků, autobazary a autosalony. Povoleny jsou již také venkovní aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti v menších skupinkách (např. společné tréninky) či svatby do 10 lidí za speciálních hygienických podmínek.

Ve větších prodejnách potravin či drogeriích pak smí mezi 8.00 a 10.00 nakupovat senioři (lidé starší 65 let), držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb. Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, mohou mít také otevřeno.

Cestování za hranice

Vláda s platností od pátku 24. dubna zrušila omezení volného pohybu osob. Lidé se tak budou moci pohybovat ve volném prostoru ve skupinách 10 osob, a ne pouze ve dvou, jak platilo doposud.

Zároveň je možné vycestovat za hranice České republiky, to se týká i dovolených. Při návratu do země pak bude povinnost se na hranicích prokázat negativním testem na koronavirus, nebo absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

27. duben

Nejbližší vlna uvolňování otevře provozovny do 2500 m2 (včetně turistických a informačních center), které ale nejsou součástí nákupních center nad 5000 m2.

Provoz mohou obnovit také autoškoly, posilovny a fitness centra (bez využití zázemí jako jsou sprchy apod.), knihovny, zoologické, botanické a dendrologické zahrady. Konat se mohou bohoslužby do 15 účastníků.

11. květen

V další vlně nového harmonogramu počítá plán s otevřením nákupních center. Lidé v nich ale pořád budou muset dodržovat přísná hygienická pravidla, jako třeba nošení roušek. Uvolnění se týká i ostatních provozoven nad 2500 m2.

Prymula: Konec nouzového stavu neznamená i konec roušek. Velikonoční nárůst nemocných byl, ale mírný

Číst článek

Otevřít budou moci také restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky s prodejem přes výdejní okénko nebo ty, které mají zahrádku.

Uvolnění se týká také kadeřnictví, holičství, masážních nebo kosmetických salonů, solárií či manikúr a pedikúr.

Povolení se vztahuje i na muzea, galerie či výstavní síně. Zatím jen do venkovních prostor se dostanou i návštěvníci hradů, zámků nebo skanzenů.

Venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců budou od 11. května povoleny úplně.

25. květen

Poslední vlna uvolňování vládních nařízení je naplánovaná na 25. května. Ta počítá s otevřením vnitřních prostor restaurací, hospod nebo kaváren.

Otevřít se budou moci i vnitřní pavilony v zoologických nebo botanických zahradách.

Plného otevření se dočkají i divadla, zámky a hrady. Při zatím nespecifikovaném počtu osob bude umožněno konání kulturních, společenských a sportovních akcí.

Koncem května už by také mělo být možné vyrazit na výlet a přespat jinde než doma, protože by měly začít fungovat i hotely nebo kempy.

Větší uvolnění se bude týkat i svateb, zotavovacích akcí pro děti do 15 let či dalších opatření v oblasti cestovního ruchu.

Zákazníkům se otevřou například tetovací salony. Fungovat by měly začít také dosud nepovolené taxislužby.

wei, kne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme