Česko nabídne tři nemocnice pro testování experimentálního léku remdesivir, uvedl Prymula

Výrobce experimentálního léku remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování medikamentu proti koronaviru v ČR. Měly by to být Fakultní nemocnice Brno a v Praze Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula v České televizi také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví začne na svém webu zveřejňovat počty jednotlivců, kteří byli testováni na koronavirus | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Ke kolika lidem by se remdesivir mohl dostat, zatím není jasné, dodal Prymula. V Česku ho lékaři použili zatím pro jednoho pacienta ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Nemocnice ukončila podávání Remdesiviru pacientovi s COVID-19, jeho stav se zlepšil

Číst článek

Lék, který vznikl proti ebole, je pro použití proti koronaviru ve fázi klinické studie. Prymula uvedl, že mu v sobotu ráno telefonovali zástupci firmy Gilead, která remdesivir vyrábí. „Ptali se, jestli jsme schopni vytipovat dvě až tři centra v České republice, kam by remdesivir poté byl alokován v rámci klinické studie,“ řekl. Centra by podle něj měla být umístěna do největších nemocnic, které o nakažené pečují.

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v pátek oznámila, že pacient, kterému byl proti nemoci COVID-19 podáván remdesivir, se uzdravuje. Podle ošetřujícího lékaře však nelze říci, zda byl remdesivir pro uzdravení pacienta zásadní. Nemocnice lék pro tohoto pacienta získala přímo od výrobce na základě žádosti popisující jeho stav.

Zabraňuje množení

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Lék nyní firma poskytuje pro těhotné ženy a děti a mladistvé do 18 let. Lidé ve vážném stavu s respiračním selháním z této skupiny o něj můžou zažádat přes web firmy Gilead. S výjimkou pacienta ve VFN však dalším českým pacientům lék společnost dosud neschválila.

Prymula v ČT také uvedl, že ministerstvo zdravotnictví začne na svém webu zveřejňovat i počty jednotlivců, kteří byli testováni na koronavirus. Dosud web uvádí celkový počet testů včetně opakovaných u stejného člověka, do pátku jich bylo 74 170. Podle Prymuly zhruba 88 procent připadá na první testování, 12 procent na opakované testy.

Pořádání svateb, které nyní kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru není možné, bude podle Prymuly uvolněno nejprve pro omezený počet účastníků. „Pokud se rozvolní svatby někdy v dubnu, tak to budou svatby, které budou mít třeba deset lidí,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme