Po třech dnech přibylo v Česku přes sto nově nakažených. Kalifornie nechá v září zavřené školy

Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo 103 nakažených, zatímco v pondělí a o víkendu se denní přírůstky držely kolem 60. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 4545 lidí. Od března se nakazilo 13 341 lidí, 8441 z nich se vyléčilo, 355 nemocných s covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 12:47 15. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nárůst nakažených covidem-19 se přes hranici 100 případů dostal po třech dnech (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Většina nakažených nemoc prodělá bez vážnějších příznaků. V nemocnicích je s covidem-19 nadále 132 lidí, počet lidí ve vážném stavu se ale proti pondělním údajům zvýšil v úterý skoro o polovinu na 21. Dvě nově hlášená úmrtí jsou z pondělí a úterý.

V pondělí hygienici provedli 3799 testů, což byl více než dvojnásobek proti neděli, ale počet odhalených případů nákazy byl přitom srovnatelný. Podíl potvrzených případů nákazy k počtu testů tak v pondělí klesl na 1,68 procenta z nedělních 3,71 procenta. Celkový počet testů, včetně opakovaných u stejného člověka, za celou dobu epidemie v Česku překročil 600 000.

Text pokračuje pod online reportáží.

Většina okresů v republice nové případy covidu-19 neregistruje. Lokální ohniska nemoci jsou na Karvinsku, Frýdecko-Místecku, Kutnohorsku a Jihlavsku. Nejvíce zasažené zůstává Karvinsko, za uplynulý týden tam zaznamenali zhruba 55 nových případů na 100 000 obyvatel. Na sousedním Frýdecko-Místecku je za posledních sedm dní 23 nových případů na 100 000 obyvatel. Čísla v obou těchto okresech Moravskoslezského kraje ale zvolna klesají.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde od vypuknutí epidemie odhalili 3791 případů koronaviru. V Praze je to o víc než tisícovku případů méně a v nejméně zasaženém Jihočeském kraji laboratoře dosud odhalily 212 nemocných. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, nejméně ve Zlínském kraji.

Prymula: Koronavirus nezmizel. Druhá vlna může přijít kdykoliv, pokud bychom ji podcenili

Číst článek

Vláda kvůli příznivému vývoji nemoci v posledních týdnech zrušila většinu plošných opatření. Některá omezení, například nošení roušek či omezení hromadných akcí, platí dál v postižených okresech v Moravskoslezském kraji. V Praze si lidé musejí zakrývat nos a ústa v metru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by se roušky v MHD mohly znovu nosit od října či listopadu, kdy se začnou šířit i další respirační viry a později také chřipka.

Spor o školy

Nejzasaženější zemí pandemie koronaviru jsou stále Spojené státy americké. V úterý v zemi přibylo 65 682 nově nakažených - jde o dosud druhý nejvyšší přírůstek od vypuknutí pandemie. Dalších 919 pacientů s covidem-19 zemřelo. S odkazem na vlastní statistiky to uvedla agentura Reuters.

Prezident Donald Trump v úterý kritizoval dva největší školní okrsky v Kalifornii, že se rozhodly po prázdninách nechat zavřené školy a vzdělávat děti dálkově. Trump dlouhodobě tlačí na otevření škol, protože jsou podle něj cestou k oživení silně zasažené americké ekonomiky. Na hospodářském úspěchu přitom prezident staví svou kampaň za znovuzvolení v listopadových volbách, píše Reuters.

Povinné roušky v hromadné dopravě? ‚Na podzim to určitě budeme zvažovat,‘ potvrdil Vojtěch

Číst článek

Kvůli svému přístupu k pandemii se ale dostává do neshod s expertem ze svého vlastního krizového štábu pro boj s koronavirem Anthonym Faucim. Ten ve středu Trumpova slova znovu nepřímo popřel, když prohlásil, že by se školní okrsky měly rozhodnout samy, zda chtějí za tamních podmínek učebny po prázdninách otevírat.

V USA začal asi před šesti týdny po setrvalém poklesu opět růst denní počet nakažených, jež v posledních dnech často dosahuje rekordních hodnot. Dosud nejvyšší počty nakažených za úterý ohlásila Kalifornie a Texas, Florida v neděli zlomila celoamerický rekord, když zaregistrovala přes 15 000 infikovaných za 24 hodin. Tento stát na jihovýchodě země je nyní epicentrem pandemie v USA. Stejně jako Alabama a Severní Karolína v úterý zaznamenal dosud největší lokální nárůst zemřelých s covidem-19.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme