Za neděli testy odhalily 1722 nakažených, o 666 méně než před týdnem. Ubylo i hospitalizovaných

V neděli testy odhalily 1722 nakažených koronavirem, nejméně od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání byl nárůst nižší o 666 případů. Snižují se i počty hospitalizovaných s covidem, v nemocnicích jich bylo v neděli 7188, z toho 1727 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 1140. Počet zemřelých s covidem v Česku přesáhl od začátku epidemie 26 tisíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na pile Javořice ve Ptení na Prostějovsku | Foto: Jana Opočenská | Zdroj: Český rozhlas

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno téměř 1,517 milionu případů covidu-19, zhruba 90 procent z nich se z nemoci vyléčilo. První úmrtí s covidem zaznamenaly statistiky 22. března. Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst na podzim loňského roku, do té doby přitom patřila Česká republika v mezinárodním srovnání podle počtu zemřelých k nejméně zasaženým zemím.

V současnosti roste počet obětí o tisícovku za necelý týden. Při porovnání měsíců je zatím nejhorší březen, druhý listopad má 4974 obětí. Na letošní rok připadá více než 14 tisíc úmrtí.

Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování proti covidu. Za čtvrt roku od začátku očkování proti covidu-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,127 milionu lidí. Ukončené očkování mělo k nedělnímu večeru téměř 445 tisíc lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by do konce dubna měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny dva miliony lidí. Ministr předpokládá, že v červnu bude alespoň jednou dávkou očkováno 60 až 70 procent populace. V neděli zdravotníci aplikovali 8922 dávek vakcíny, asi 160 více než předchozí neděli.

Bodové skóre protiepidemického systému (PES), kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, zůstává druhým dnem na 59 bodech. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. V neděli se ve srovnání se sobotou mírně zlepšily tři ze čtyř sledovaných parametrů. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo o tři setiny na 0,83. Hodnota pod jednou ale značí zpomalování epidemie.

Nejvíce se nyní nákaza šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 659 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Přes 600 nových případů za sedm dní na 100 tisíc obyvatel mají ještě Berounsko, Českolipsko, Děčínsko a Mostecko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme