Antigenní testy zkreslují některé statistiky. Na konci týdne jich bude milion, pozitivní je každý dvacátý

Antigenní testování na přítomnost koronaviru v těle od 16. prosince v Česku odhalilo na 27 tisíc nakažených lidí a ovlivnilo také statistiku pozitivity provedených testů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví byla na Nový rok víc než polovina provedených testů na přítomnost koronaviru pozitivních.

Padl další rekord v počtu nakažených, testy jich odhalily 17 668. PES zůstává v pátém stupni

Číst článek

Rekordní čísla v době vánočních svátků a na přelomu roku ale silně zkreslily dva jevy: celkově nižší počet testů a také metoda výpočtu. Mezi pozitivní se totiž započítávají jak PCR testy, tak antigenní testy, avšak v součtu všech testů ve jmenovateli zlomku už antigenní testy s negativním výsledkem chybí.

„Celá metodika bude muset projít změnou,“ potvrdil serveru iROZHLAS.cz už před koncem roku Martin Komenda z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Výpočet ale zatím zůstává stejný, v pondělí nicméně ústav zveřejnil podrobnější data, která umožňují různé druhy testů odlišit.

Zatímco podle oficiálních údajů bylo v pátek 1. ledna nově pozitivních 52,3 procenta ze všech provedených testů, při rozdělení na PCR a antigenní testy byla pozitivita 31,9, respektive 20 procent. I to jsou mimořádně vysoká čísla – podle Světové zdravotnické organizace leží hranice, kdy je šíření nákazy ještě pod kontrolou, na pěti procentech pozitivních testů.

Dobrovolné antigenní testování, které svým klientům plně hradí zdravotní pojišťovny, se v Česku naplno rozjelo 16. prosince. Od té doby ho využily stovky tisíc lidí, počet jednotlivých testů od listopadu již v úterý překročil 900 tisíc a do konce týdne pravděpodobně přesáhne jeden milion.

Většinou test absolvují lidé bez příznaků, kteří se často chtějí jen ujistit o svém zdravotním stavu, například před návštěvou rodiny. Největší zájem byl o antigenní testy v pondělí 21. prosince, kdy jich proběhlo přes 46 tisíc. V listopadu tvořily antigenní testy zhruba čtvrtinu všech testů, v prosinci přes 40 procent.

Za prosinec byla pozitivita antigenních testů přes pět procent, odhalily skoro 27 tisíc nakažených. Z nich přes 10 tisíc lidí bylo podle vlastního názoru bez příznaků.

Celkově se pozitivita antigenních testů pohybuje kolem pěti procent. U koho nákazu ukáže antigenní test, měl by jít ještě na spolehlivější PCR test, aby ji potvrdil. Také díky tomuto předvýběru je pozitivita PCR testů dlouhodobě vyšší, celkově vychází od října na 28 procent.

pek, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme