Státní hranice se všemi sousedy by se měly plně otevřít od července, uvedl Petříček

Hranice Česka se sousedními státy by se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měly plně otevřít od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejsložitější bude asi jednání s Polskem, uvedl dnes ministr na svém blogu. V další, sprnové vlně by pak mohlo být umožněno cestovat např. do Chorvatska nebo Řecka.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:45 2. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček

Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejsložitější bude asi jednání s Polskem, uvedl dnes ministr na svém blogu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Od července bych rád, aby se zcela otevřely hranice do čtyř sousedních zemí - Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Budu upřímný, když řeknu, že nejdále jsme v jednání s Rakušany a Slováky. Nejsložitější bude zřejmě jednání s Polskem,“ napsal Petříček.

Nejasné vládní nařízení komplikuje pendlerům testování na covid-19 a ukončení karantény

Číst článek

Ve stejné fázi by chtěl Petříček otevřít i vzdálenější destinace, které podle něj zvládly boj s covid-19 podobně dobře jako Česká republika. Jmenovitě uvádí Maďarsko, Bulharsko či Pobaltí.

Další vlna volného cestování by mohla následovat v srpnu. Pravidla by mohla vláda uvolnit například pro Chorvatsko, Řecko, Slovinsko nebo Maltu, mimo Evropu Petříček zmiňuje Kanadu, Austrálii a Japonsko.

Naopak uvolnění koronavirem nejpostiženějších oblastí okomentoval ministr zahraničí skepticky. „V případě států, jako jsou Itálie, Španělsko, Francie, USA, ale také třeba Benelux je ještě předčasné mluvit o tom, kdy do nich bude možné cestovat.“

Cestování do zahraničí bylo stejně jako obecně volný pohyb osob kvůli epidemii koronaviru až na výjimky zakázáno v půli března. S platností od 24. dubna vláda své opatření zrušila. Češi se ale musí při návratu prokázat negativním testem na koronavirus. Kontroly na hranicích potrvají zatím do 14. května.

Nemožnost opustit republiku vyvolávala kritiku, skupina senátorů se ho chystala napadnout u Ústavního soudu. Podle nich takové opatření odporovalo základním ústavním právům.

ČTK, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme