V dubnu zemřelo nejméně lidí od začátku druhé vlny epidemie. Počty ale výrazně přesáhly pětiletý průměr

V dubnu zemřelo v Česku 11 500 lidí, což je proti předchozímu pětiletému průměru o 27 procent více. Nicméně je to nejnižší počet zemřelých za měsíc od loňského října. V generaci lidí starších 80 let se pak počty úmrtí dostaly v dubnu k hodnotám z období před koronavirovou epidemií. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v souvislosti s covidem ve čtvrtém měsíci zemřelo zhruba 2550 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statistici uvedli, že proti březnu ubylo zemřelých ve všech krajích. Ilustrační foto | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

V porovnání s pětiletým průměrem pro měsíc duben z let 2015 až 2019 zemřelo letos v dubnu v Česku o 2500 více lidí. Ve srovnání s počtem lidí, kteří zemřeli v březnu, jich bylo o 5100 méně, uvedli statistici.

Covid si vyžádal přes 3,7 milionu mrtvých, čísla se zvedla kvůli úpravě dat v Peru

Číst článek

Doplnili, že březnový počet zemřelých byl vůbec nejvyšší a průměr překračoval o 62 procent. Také podle údajů ministerstva zdravotnictví byl letošní březen nejtragičtějším z hlediska úmrtí kvůli covidu za déle než rok epidemie, zemřelo na 6000 lidí.

Statistici uvedli, že proti březnu ubylo zemřelých ve všech krajích, i když v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bylo snížení mírnější než v jiných regionech. Denní počet zemřelých se podle nich v průběhu dubna navíc snižoval.

Lidé starší než 80 let

Zatímco na počátku měsíce denní počty přesahovaly 450 zemřelých, a byly tak o téměř polovinu vyšší než průměr z let 2015 až 2019, ve druhé polovině dubna kolísaly okolo 350 zemřelých denně, což je téměř o pětinu více, než bylo v tomto období obvyklé v letech 2015 až 2019, uvedl Českého statistického úřadu.

DATA: Kde se v roce 2020 nejvíc zvýšila úmrtnost? Česko těsně předstihlo Belgii

Číst článek

Vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu Terezie Štyglerová doplnila, že u obyvatel starších 80 let se „potvrdil pozitivní vývoj z března, když se v dubnu úroveň úmrtnosti této seniorské kategorie vrátila k předpandemickým hodnotám“.

Situace se zlepšila podle ní také u sedmdesátníků, přesto byl počet jejich úmrtí v dubnu ještě oproti běžné situaci v letech 2015 až 2019 o třetinu vyšší.

„Nadprůměrná úmrtnost pak přetrvávala i u mladších seniorů,“ doplnila Štyglerová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme