Česko koupí lék pro případ pandemie chřipky

Česká republika nakoupí protivirový lék pro případ pandemie chřipky za 290 milionů korun. Na návrh ministryně zdravotnictví Milady Emmerové s tím dnes souhlasila vláda. Pokud by pandemie propukla, protivirový lék Tamiflu by dostali senioři, malé děti, chronicky nemocní a lidé potřební pro fungování země, jako jsou zdravotníci, policisté, hasiči a zaměstnanci v dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky na dlani

Nákup léku je prvním krokem pandemického plánu. Pokud by svět zasáhla masivní epidemie chřipky, trvalo by přinejmenším tři měsíce, než by byla vyrobena účinná vakcína. Do té doby by vybrané skupiny obyvatel dostaly tento přípravek.

Pandemie chřipky hrozí jednou za 30 až 40 let, kdy se virus promění, takže na něj nezabírá očkování. Svět naposledy postihla v roce 1968. Dosud největší pandemie chřipky si v roce 1918 vyžádala 15 až 20 miliónů obětí.

Všechny regiony České republiky s výjimkou Prahy zasáhla v minulých dnech chřipková epidemie. Během té u nás onemocní přes dva milióny lidí. "O pandemii se v současné době samozřejmě nejednalo. V současné době se jedná o běžný typ chřipky typu A či B, který nevybočuje z normálního počtu případů postižených touto virózou," zdůraznila ministryně Emmerová.

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme