Česko kritizuje Evropskou komisi kvůli zprávě o vízech

Česko považuje za naprosto absurdní hrozbu Evropské komise adresovanou Spojeným státům. Jde o pohrůžku kvůli přetrvávajícím vízům pro občany nových členských států EU. Ve zprávě o reciprocitě vízových režimů se třetími státy pohrozila komise Washingtonu zavedením víz pro držitele diplomatických a služebních pasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Evropské komise | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

K takovému opatření chce Evropská komise sáhnout, pokud do konce roku nedojde k pokroku ve zjednodušení cestování občanů nových členských zemí Unie do Ameriky. Jak uvedla náměstkyně českého ministra vnitra Lenka Ptáčková-Melicharová, z pohledu Česka a dalších států ale k výraznému pokroku došlo.

"I z hlediska komise je to velmi nediplomatické a netaktické. V tuto chvíli vystupovat s takto tvrdým postojem - to nemůže vést k žádnému extra vstřícnému jednání ani ze strany Spojených států," uvedla náměstkyně.

Uvolnění vízového režimu pro české občany ještě do konce letošního roku by to ale podle Ptáčkové-Melicharové ohrozit nemělo.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme