Horská služba varuje před náledím a ledovkou v Krkonoších, platí první stupeň lavinového nebezpečí

Horská služba Krkonoše varuje před ledovkou a náledím. V Krkonoších bylo ráno pod nulou, na hřebenech místy až 90 cm sněhu, v lavinových katastrech platí první stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla služba ve středu ráno.

Tento článek je více než rok starý.

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hora Sněžka v Krkonošském národním parku

Na hřebenech Krkonoš je nesouvislá sněhová pokrývka, více sněhu je na závětrných svazích a žlebech v lavinových katastrech, kde hrozí výjimečně laviny menších rozměrů | Foto: Tereza Šolcová

U hřebenové Luční boudy bylo ráno pět stupňů pod nulou, zataženo, vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h a 82 centimetrů zmrzlého sněhu. Podle polské horské služby bylo větrno také na Sněžce, kde vítr ráno dosahoval rychlosti přes 64 km/h. I tam teplota klesla pod bod mrazu, na minus čtyři stupně Celsia, pocitová teplota byla kvůli větru až minus deset.

Vzkaz pro turisty, kteří se chystají do Krkonoš: Nechme přírodu odpočinout, vrátí nám to, říká šéf KRNAP

Číst článek

Podle meteorologů je ale Sněžka (1603 m. n. m.) extrém a nelze ji brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a zdejší klima je navzdory nevelké nadmořské výšce považováno za arktické a velehorské.

Na hřebenech Krkonoš je nesouvislá sněhová pokrývka, méně je ho na jižních a slunných svazích, například jižní svahy Sněžky a Kozích hřbetů jsou bez sněhu. Více sněhu je na závětrných svazích a žlebech v lavinových katastrech, kde hrozí výjimečně laviny menších rozměrů.

„Po oteplení a dešti se prudce ochladilo, čímž vznikla na povrchu ledová krusta, na kterou napadlo okolo čtyř centimetrů sněhu. Během dne se bude oteplovat, a to zejména na jižních a slunných svazích. Mokrý sníh ztrácí svojí stabilitu, zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé,“ uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

První stupeň lavinového nebezpečí je charakterizovaný jako nízké riziko. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu, uvedla horská služba.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v uplynulé zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince.

Ve středu má být v Krkonoších skoro jasno až polojasno. Zatímco nejnižší noční teploty klesly na horách až k minus pěti stupňům Celsia, nejvyšší denní teploty budou mezi plus sedmi až deseti stupni, uvedli na webu meteorologové.

I v Krkonoších stále platí kvůli koronaviru nouzový stav. Zimní sezona na horách kvůli tomu skončila předčasně v polovině března, zavřela lyžařská střediska i další horské atrakce a služby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme