Česko kvůli migraci zesiluje kontroly na hranicích s Rakouskem

Řidiči se při cestě do Rakouska musí od dnešního rána připravit na namátkové kontroly. Česko totiž zavedlo na své jižní hranici další opatření kvůli uprchlické krizi. Na 720 policistů v současné době hlídá dvacítku hraničních přechodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté kontrolují hlavně nákladní automobily přijíždějící do Česka (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„V současné době máme informace o tom, že se nelegální migranti přepravují do České republiky v autobusech, dodávkách nebo menších osobních autech. Na tyto dopravní prostředky se zaměřujeme,“ řekl ČRo ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko kvůli migraci zesiluje kontroly hranic s Rakouskem. Podrobnosti od Vojtěcha Kovala

„Na česko-rakouských hranicích nejsou jenom policisté, činnost vykonává i celní správa a armáda. Všechny složky, které v současné době působí na tomto opatření, o sobě vědí a výkon je koordinován,“ upřesnil Majer.

Policie doteď kontrolovala 14 hraničních přechodů s Rakouskem. Nyní kontroly rozšířila i na zbylých šest, popisuje mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

„Do opatření se zapojí více než 700 policistů nejen z cizinecké policie, ale posily z devíti krajských ředitelství. Tato opatření nenahrazují stálé znovuzavedení kontrol na státních hrancích a nejedná se ani o další cvičení. Policie chce mít jednoduše kontrolu i nad menšími a méně využívanými přechody, které by mohly být pro nelegální migraci a převaděčství využívány.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisté se při kontrolách zaměřují na autobusy, dodávky a menší osobní automobily. Mluvil o tom ředitel cizinecké policie Milan Majer

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se tak Česko připravilo na situaci, že by přes naše území začalo proudit větší množství uprchlíků než doteď.

„Může se stát, že dojde ke krokům na straně Rakouska nebo na straně Německa, které změní migrační toky. Pak by to znamenalo, že by mohla větší část uprchlíků mířit do Německa přes Českou republiku, a na to musíme být určitě připraveni,“ uvedl premiér.

„Je to opatření, které se připravuje v tom okamžiku, kdy by byla uzavřena bavorsko-rakouská hranice a tok běženců by se přesunul na hranice České republiky s Rakouskem,“ doplnil vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Česko úplné uzavření hranic v důsledku migrační krize podle premiéra zatím neplánuje. „Pokud se objeví důvody, pokud se změní migrační tlak v důsledku toho, co se děje na jihu, eventuálně v důsledku nových rozhodnutí německých nebo rakouských úřadů, jsme připraveni reagovat na vývoj situace,“ upřesnil Bohuslav Sobotka.

Pomoci policistům je připravena také armáda

V pohotovosti je taky 650 vojáků, jak potvrzuje mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

V Jihomoravském kraji budou policisté na hraničních přechodech železnice Břeclav, Poštorná, Valtice, Mikulov, Hevlín, Hatě, železnice Znojmo, Hnánice a Vratěnín. V jižních Čechách pak na hranicích Zadní Zvonková, Přední Výtoň, Studánky, Horní Dvořiště - železnice, Dolní Dvořiště, Nové Hrady, České Velenice, České Velenice - železnice, Halámky, Nová Bystřice a Slavonice.

„Vojáci budou připraveni ve třech vojenských objektech poblíž hraničních přechodů na jihu republiky. V případě potřeby mohou neprodleně zahájit činnost, která bude spočívat zejména v monitorování situace a hlídkování ve veřejném prostoru.“

Podle ministerstva vnitra Milana Chovance (ČSSD) je v případě potřeby Česko připraveno i zrušit některé mezinárodní vlakové spoje.

„Máme metodiku, jak ty vlaky případně zastavit a nevpustit na území České republiky. Ale to je takové kdyby - jsme připraveni, jasně to deklarujeme a doufáme, že k tomu nedojde,“ řekl Chovanec.

Strážníci městské policie v Českých Velenicích ukazují vojákům státní hranici | Foto: Lucie Hochmanová

Na hranicic České republiky s Rakouskem zamířilo dalších sedm set policistů | Foto: Lucie Hochmanová

Policejní kontroly na česko-rakouských hranicích jsou přísnější | Foto: Lucie Hochmanová

ČRo, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme