Slovensko se přesouvá do červené kategorie. Od pondělí budou platit přísnější pravidla pro návrat

Od pondělí bude složitější návrat ze Slovenska a Lucemburska do Česka. Obě země se na takzvané mapě cestovatele přesunou z oranžové kategorie se středním rizikem nákazy covidem-19 do červené, kde je riziko nákazy vysoké. Do tmavě červené kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy, kde jsou pravidla pro návrat stejná jako v červené, se nově přesune Estonsko.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na singapurském letišti

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu (ilustrační foto) | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do České republiky nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci.

Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.

Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy každý týden aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Zařazení zemí

Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy budou od pondělí patřit Bulharsko, Belgie, Irsko, Chorvatsko, Kypr, Norsko, Lotyšsko, Lucembursko, Slovensko, Německo, Rakousko, Rumunsko, Řecko a Švýcarsko.

Lotyšsko a Rumunsko budou na mapě cestovatele červené. Obtížnější bude i návrat ze Slovinska

Číst článek

Do tmavě červené kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy, kde jsou pravidla pro návrat stejná jako v červené, se nově přesune Estonsko. Spadají tam také Litva, Slovinsko a třetí země mimo Evropskou unii, které nejsou v některé z ostatních kategorií.

Mezi zelené země s nízkým rizikem nákazy patří Malta, Polsko, Vatikán a Azorské ostrovy.

Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Chile, Hongkong, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Rwanda, Uruguay nebo Tchaj-wan.

Střední riziko nákazy s oranžovým označením je podle ministerstva v Andoře, Dánsku, San Marinu, Švédsku, Španělsku, Itálii, Lichtenštejnsku, na Islandu, ve Finsku, Francii, Maďarsku, Monaku a Nizozemsku.

Výjimky z podmínek

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.

Změna pro cestovatele: neočkované čeká od pondělí při návratu z Chorvatska a Rakouska samoizolace

Číst článek

Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Česko uznává očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončenou vakcinaci z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo odpovídající vakcínou, kterou schválila Světová zdravotnická organizace (WHO) pro nouzové použití.

Tyto osoby musejí mít vystaven ověřitelný certifikát, který je zveřejněn v seznamu certifikátů na webu ministerstva. Může jít také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt, a vydávají certifikát podle evropského nařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme