Česko má 47 nových profesorů, dekrety jim předala ministryně

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes předala jmenovací dekrety 47 novým profesorům a profesorkám. Celkem jich prezident Miloš Zeman v podzimním termínu jmenoval 53, ale šest se slavnostního ceremoniálu v Karolinu nezúčastnilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) předala v Karolinu jmenovací dekrety 47 novým profesorům a profesorkám | Zdroj: ČTK

Akademická slavnost oživila debatu o možných úpravách jmenování profesorů do budoucna. K vládní novele zákona o vysokých školách se totiž ve sněmovně sešlo několik návrhů na změnu.

Ve hře je i možnost, že by je dál jmenoval prezident, ale v případě jeho nečinnosti by dostali titul po 60 dnech ze zákona. S tím ministryně nesouhlasí. Kateřina Valachová nechala předložit návrh, aby jmenování v budoucnu přešlo na šéfa resortu školství.

„S odkazem na komunikaci předchozích ministrů s panem prezidentem jsem ještě iniciovala předložení pozměňovacího návrhu, že by kompetenci jmenovat profesory měl ministr. Ale rozhodně to není tím, že bych cítila, že mám málo práce, nebo že bych bažila po této pravomoci,“ řekla Českému rozhlasu ministryně.

„Naopak si moc přeji, aby pan prezident republiky tuto pravomoc nejenom měl, ale i vykonával do budoucna,“ zdůraznila Valachová.

Také předseda České konference rektorů Tomáš Zima si myslí, že by pravomoc jmenovat profesory měla zůstat prezidentovi. Připustil by ale úpravu pravidel.

„Chceme, aby tam byla určitá pojistka, a podporujeme poslanecký návrh, který říká, že pokud nedojde k rozhodnutí do 60 dnů, vydává se osvědčení. Vedeme o tom diskuse,“ řekl Tomáš Zima.

O jmenování profesorů by mohlo jednat vedení všech vládních stran na takzvané koaliční radě ještě před Vánoci.

Na vyřešení své situace stále čeká trojice kandidátů z předchozí skupiny. Prezident je odmítl jmenovat, protože má výhrady k jejich minulosti. Všichni nedávno podali na prezidenta žalobu.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) předala v Karolinu jmenovací dekrety 47 novým profesorům a profesorkám | Foto: ČTK

Lenka Jansová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme