Česko má 9 nových národních památek. Seznam rozšířily i sextanty astronoma Keplera

Česko má devět nových movitých národních kulturních památek. Mezi nejvýznamnější české památky nově patří třeba renesanční rukopis Žlutický kancionál nebo vyšebrodský cyklus devíti deskových oltářních obrazů. Hned tři exponáty lidé najdou v Národním technickém muzeu. Jsou to astronomické hodiny a dva měřicí přístroje z rudolfinské doby, takzvané sextanty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní technické muzeum v Praze, ve kterém najdete i expozici Měření času | Foto: Jolana Nováková

Podle kurátora sbírky Antonína Švejdy jsou významné tím, že díky nim astronom Johannes Kepler sestavil zákony o pohybu planet.

„Kepler přišel do Prahy na pozvání Tycha de Brahe. Jedním ze sextantů prováděl jakási doplňková ověřovací měření. Pravděpodobně v Praze nemohly tyto vynikající přístroje existovat, aniž by je tito dva slavní astronomové neznali,“ říká Švejda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda rozšířila seznam movitých národních kulturních památek. Natáčela o nich Iveta Záleská

Mezi movité národní kulturní památky, kterých je nyní celkem 27, už patří z dřívějška například korunovační klenoty, Dalimilova kronika nebo Věstonická venuše.

Podle ředitele odboru památkové péče ministerstva Jiřího Vajčnera se bude seznam rozšiřovat i v budoucnu. Teď jsou ale na řadě nemovité památky:

„Ministerstvo kultury kontinuálně provádí výzkum toho, co by mohlo být národní kulturní památkou. V tuto chvíli jsme skončili u tohoto souboru a v příštích letech bychom chtěli vyhodnotit návrhy u nemovitých kulturních památek.“

Movité národní kulturní památky (nově vyhlášené) | Foto: Český rozhlas

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme