Česko má další oběť prasečí chřipky a je na prahu epidemie

Počet Čechů s respiračním onemocněním stoupá. Hranici epidemie už překročili ve Zlínském, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. V Česku zemřel třetí člověk, nakažený prasečí chřipkou. Zdravotní stav šestapadesátiletého muže, který byl hospitalizován v Karlových Varech, byl celkově špatný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

"Jednalo se ovšem o velmi těžce nemocného muže, který měl v anamnéze řadu závažných diagnóz a infekce tímto virem jeho zdravotní stav ještě zkomplikovala. Byl včera převezen rychlou zdravotní službou a přes veškerou péči lékařů dnes dopoledne zemřel," řekla v pátek Českému rozhlasu mluvčí nemocnice Zdeňka Marková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí karlovarské nemocnice Zdeňka Marková: Napadení virem zkomplikovalo pacientův stav

Jde už o čtvrtý případ úmrtí v souvislosti s nákazou. Tři lidé zemřeli na prasečí chřipku, jeden na leukémii. První zemřela 31letá žena, taky v karlovarské nemocnici.

Chřipka se šíří

Právě v Karlovarském kraji už počet nemocných chřipkovými onemocněními přesáhl hranici epidemie. V Pardubickém kraji postihuje epidemie děti do 15 let. Respiračních onemocnění přibývá také na Plzeňsku a na Vysočině.

Na Zlínsku hygienici doporučili nemocnicím a ústavům sociální péče zákaz nebo omezení návštěv. Chřipek přibylo také ve Středních Čechách - a to o čtvrtinu. Ve většině okresů je tam už také epidemie.

V Pardubickém kraji postihuje epidemie děti do 15 let. A přiblížili se jí i na Královéhradecku. Respiračních onemocnění přibývá také na Plzeňsku a na Vysočině. Chřipka zavírá školy na jihu Čech a dobývá Ústecko.

Pozdě na očkování?

Na prahu chřipkové epidemie je celá Česká republika. Teprve v pondělí má začít očkování. Někteří lékaři tvrdí, že může být pozdě, protože nebude jisté jestli už lidé nejsou v inkubační době.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly ale ani očkování v inkubační době vážné zdravotní komplikace způsobit nemůže.

"Problém je jediný - dotyčný jedinec nebude chráněný a onemocní. Doba k vytvoření protilátek se totiž pohybuje někde mezi dvěma až třemi týdny. Po třech týdnech od očkování by už člověk rozhodně měl být chráněn," řekl Prymula.

Na epidemii se chystají i školy

Prasečí chřipka se rychle šíří na školách. Ředitelé proto často posílají studenty domů. Dnes bylo například kvůli nákaze chřipkou uzavřeno Gymnázium v Sušici. Ministerstvo školství takový postup umožňuje.

"Ředitel školy má možnost po projednání s krajským hygienikem určit dny mimořádného volna v případě, že počet nemocných žáků přesáhne 15 procent z celkového počtu. Délku volna je ředitel povinen konzultovat s krajským hygienikem," upřesnila mluvčí školského úřadu Kateřina Böhmová.

Milan Kopp, Igor Maňour, Lenka Jansová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme