Česko má dva policejní prezidenty. Ministr vnitra vrátil do funkce Lessyho

Česká policie má ode dneška dva policejní prezidenty. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do služebního poměru propuštěného Petra Lessyho. Zatím mu ale udělil dovolenou a policii dál řídí Martin Červíček. Pecina bude dál situaci řešit. Červíček dobrovolně odstoupit nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy | Zdroj: ČTK

Lessy musel před více než rokem odstoupit kvůli trestnímu oznámení, které na něj podali jeho podřízení za pomluvu v novinách. Městský soud v Praze ale rozhodl, že se Lessy pomluvy nedopustil a trestní stíhání bylo neodůvodněné.

„Městský soud v odůvodnění svého rozhodnutí došel k závěru, že trestní stíhání magistra Lessyho bylo nepřípustné. Podle právního názoru tohoto soudu trestní řízení proti magistru Lessymu nemělo být vůbec zahájeno, a tím pádem nemělo ani dojít k vydání rozhodnutí o propuštění magistra Lessyho ze služebního poměru," řekl dnes ministr Pecina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření ministra vnitra v demisi Martina Peciny k rozhodnutí vrátit Petra Lessyho zpět do služebního poměru

Podle místopředsedy svazu a zároveň spoluautora služebního zákona Petra Tomka zákon na takovou situaci nepamatuje a ani pamatovat nemůže, protože by k ní vůbec nemělo dojít.

"Záleží na tom, zda Červíček podá žádost o převedení na jiné místo nebo tak případně učiní Petr Lessy. Pokud ne, ministr vnitra naznačil, že zahájí řízení ve věci služebního poměru, jehož výsledkem by mělo být rozhodnutí o zrušení rozhodnutí, kterým byl ustanoven na služební místo policejního prezidenta Martin Červíček,“ říká.

Červíček: Nevidím důvod, abych odstupoval. Situaci musí vyřešit ministr vnitra

Číst článek

Ministr ale musí uvést důvod. „Hovoří se o takzvané neodvolatelnosti policejního prezidenta, ale to je pojem, který není správně použit. Znamená to, že nemůže být odvolán bez udání důvodu,“ vysvětluje Tomek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní dvojvládí komentoval senátor za ČSSD a místopředseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan

Posudek z Ústavu státu a práva, kterým se Pecina řídil, považuje rozhodnutí o zrušení propuštění Petra Lessyho za důvod pro nezákonnost ustanovení Martina Červíčka před rokem.

„Tak to samozřejmě není, protože to rozhodnutí se automaticky nezákonným stát nemůže. Bylo vydáno v situaci, kdy služební místo bylo fakticky volné,“ upozorňuje Tomek.

Martin Pecina poslal zatím Petra Lessyho na dovolenou. Očekával totiž, že druhý policejní prezident Martin Červíček zatím rezignuje.

„Pan magistr Červíček se několikrát v minulosti vyjádřil v tom smyslu, že pokud bude pan Lessy očištěn, on z toho vyvodí důsledky a na funkci, která mu byla po odchodu pana Lessyho přisouzena, nebude lpět. Já tedy očekávám, že se zachová podle svých tehdejších slov a že se nějakým způsobem domluvíme, aby došlo k plynulému předání," dodal Pecina.

Přehrát

00:00 / 00:00

O policejním dvojvládí mluvili na Radiožurnálu ministr vnitra v demisi Martin Pecina, předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek a komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych

Červíček ale z funkce dobrovolně neodejde. "To není z mého pohledu ve prospěch policie, já v tuto chvíli odpovídám jako policejní prezident za všechny úkony a za všechny věci, které se dějí v policii, dokonce za fungování těchto útvarů," řekl mimo jiné. Pecinu pak vyzval, aby situaci řešil zákonnými prostředky.

Milan Štěpánek, předseda nezávislého odborového svazu policie, si nedokáže představit, že by v zemi mohli fungovat dva policejní prezidenti. „To by bylo něco nenormálního, aby dva lidé rozhodovali například o personálních věcech. To by znamenalo zmatek a problémy, to prostě nejde. Vcelku rozumné je to řešení, které pan ministr udělal, že magistr Lessy bude čerpat dovolenou,“ říká.

Předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek vidí aktuální situaci trochu jako blamáž. „Ale musím stát jednoznačně za panem Lessym. Byl očištěn, vrácen do služebního poměru a to, co se teď děje, je smutné hlavně pro policii. Myslím, že pan ministr rozhodl správně,“ soudí.

Veronika Sedláčková, Pavla Firbacherová, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme