Česko má jen jedno detoxikační centrum pro děti, chybí dostatečná následná péče

V Česku je pouze jediné centrum pro dětské narkomany. Chybí také následná péče pro děti a mladistvé, kteří se už závislosti zbavili. Podle Mariana Korandy z Dětského a dorostového detoxikačního centra v Praze, je přitom následná péče pro abstinující klíčová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

"Pokud dítě projde detoxifikací, tak dostává první motivační terapie. Je to jeho první ohlédnutí za tím, proč drogy bere, proč k nim sáhl, jaké má jiné možnosti a jestli se nenabízí také jiná varianta. Pokud takto naladěné dítě přijde zpět do domova, kde se vrací mezi tu samou partu se kterou fetoval, je ztraceno," řekl Koranda Radiožurnálu.

Abstinující mladistvé někdy lékaři umísťují do psychiatrických léčeben pro dospělé, mladí z nich ale často odcházejí nebo rovnou utíkají.

Podle Korandy, je zatím řešením z nouze alespoň ambulantní psychiatrická péče.

"Snažíme se, aby každé dítě, které od nás odchází, mělo jakousi následnou péči. V tom je ale problém. Část dětí zůstává v naší péči, ale my nepokryjeme oblast větší, než je Praha a okolí. Nicméně u těch, kteří přichází z celé republiky, se snažíme zajistit jiné ambulantní psychiatry," upřesnil Koranda.

Přečtěte si také:
Mezi mladými lidmi klesá zájem o tvrdé drogy
Drogy ve školách, vyloučení ze studia
Rodiče, děti a testy na drogy

Květa Moravcová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme