Česko má novou vládu, o důvěru požádá poslance 24. srpna

Na návrh Stanislava Grosse vládu ve středu jmenoval prezident republiky Václav Klaus. Kabinet má teď podle očekávání 18 členů - tedy o jednoho víc, než předchozí Špidlův tým. Sociální demokraté obsadili 12 křesel, obě menší koaliční strany po třech. Většina ministrů si přitom svoje místo udržela - premiér Gross si totiž do vlády vybral jen šest nováčků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nová vláda | Foto: Martin Štěrba

Pražský hrad hodina před polednem: "Pane prezidente, stojím před vámi s týmem lidi, které jsem navrhl, abyste jmenoval členy vlády České republiky. A snažil jsem se předstoupit s takovým týmem, o kterém jsem skutečně přesvědčen, že bude schopen dobře, důstojně a smysluplně hájit zájmy České republiky a obyvatel České republiky," říká zjevně spokojený premiér Stanislav Gross.

Nastoupenou řadu lidí, které si do vlády Gross vybral, si při jeho slovech pomalu Václav Klaus prohlíží: "Nových tváří zde moc není, starých tváří moc neubylo. Nicméně věřím, že tento tým s novým předsedou vlády se pokusí o něco nového a něco jiného," říká prezident a s odkazem na výsledek eurovoleb připomíná, že to chtějí i občané.

Stanislav Gross mu odpovídá: Mí lidé nezklamou. "Budou hledět i za horizont roku 2006 a dají jasný směr v různých klíčových oblastech, aby se lidem v České republice žilo tak, jak si zaslouží," ubezpečuje.

Z Hradu odjeli noví ministři rovnou na první schůzi vlády. Dohodli se na ní, že nový vládní kabinet chce požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry v úterý 24. srpna. V tu dobu by už mělo být hotové programové prohlášení.

Gross se pokračuje v koaliční spolupráci s lidovci a unionisty, ve funkcích ponechal i většinu Špidlových ministrů. Nový kabinet bude mít 18 křesel, tedy o jedno více než ten předchozí, ministři budou jako dosud spravovat 15 resortů. Sociální demokraté budou mít ve vládě 12 členů, obě menší koaliční strany po třech ministrech. Je v ní šest nováčků a dvě ženy.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme