Česko má nový archiv

Za účasti nejvyšších představitelů státu byl v Praze Chodovci otevřen Archivní areál, budovaný téměř celé desetiletí. Naše země se tak od nynějška může chlubit jedním z nejmodernějších archivů ve střední Evropě. Z nevyhovujících prostor do něj přesídlily Státní ústřední archiv a Státní oblastní archiv v Praze. Výstavba areálu stát přišla na miliardu 700 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V areálu je k dispozici 220 kilometrů polic a jsou v něm uloženy například historické listiny českého státu od 12. století do současnosti, archivy pražského arcibiskupství, klášterů, doklady odvodu daní, ale také například archiv KSČ. Archiváři se tak konečně dočkali moderních budov se skvělou klimatizací, konzervačními dílnami, studovnami a servisem pro badatele.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse je nová budova pýchou českého archivnictví. "Ta stavba bude sloužit nejen odborné veřejnosti, ale také laické veřejnosti, která zde bude mít možnost v důstojném prostředí se seznamovat s nejrůznějšími archiváliemi, nesmírně cennými. A je to také krok pro budoucí generace - protože my jsme povinni jim zachovat to, co jsme sami zdědili po generacích předchozích. A kdybychom nezlepšili stav uskladnění některých archiválií, tak bychom také mohli zapříčinit, že naše budoucí generace již nebudou mít co studovat".

V areálu současně začíná výstava, na které bude možné vidět mnohé vzácné listiny a dokumenty z minulosti českého státu, například Zlatou bulu sicilskou.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme