Česko má od Nového roku početně menší armádu, opustily ji stovky lidí

S menším počtem vojáků i občanských pracovníků vstupuje do Nového roku armáda. Letos ji postupně opustilo 800 občanských zaměstnanců a zhruba tisícovka vojáků z povolání. Na začátku ledna roku 2013 v armádě pracovalo 21 733 profesionálních vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Podle mluvčího resortu Jana Pejška jsou hlavním důvodem úspory.

„Došlo například ke zrušení operačních velitelství v Olomouci a ve Staré Boleslavi,“ vysvětluje Pejša. Armáda tak přechází na nový pouze dvoustupňový styl řízení, který avizovala už před více než rokem.

„Nepovažuji to za zemětřesení, ale za logickou, přirozenou koncentraci sil, která přinese větší efektivitu,“ řekl tehdejší ministr obrany Alexandr Vondra z ODS. Česká armáda tak postupovala podle doporučení NATO.

Kromě velitelství ale armáda zrušila i některé vojenské posádky.

„Mimo jiné došlo také ke zrušení posádek v Přerově a Rakovníku. Část vojáků z těchto posádek samozřejmě našla uplatnění jinde,“ říká mluvčí ministerstva obrany.

Vznikly podle něj také obslužné agentury, které centralizovaly služby ve prospěch Armády České republiky. V příští roce se žádné masové odchody nechystají.

Ministerstvo obrany podle zveřejněných údajů v lednu 2013 zaměstnávalo 30 021 lidí, více než dvě třetiny z nich byli profesionální vojáci. Před 20 lety měla armáda 63 335 členů, vojáků z povolání bylo více než 38 tisíc.

Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme