Česko má po čtvrt roce ministra obrany. Prezident jmenoval Vlastimila Picka

Tříměsíční bezvládí na ministerstvu obrany je u konce. Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval šéfem resortu Vlastimila Picka, dosavadního prvního náměstka. Vlastimil Picek je vůbec prvním ministrem, kterého nový prezident Miloš Zeman jmenoval. Prezident už včera řekl, že je s výběrem spokojen a že ho těší, že obranu povede právě Picek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě do funkce nového ministra obrany Vlastimila Picka (19. 3. 1983)

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě do funkce nového ministra obrany Vlastimila Picka (19. 3. 1983) | Zdroj: ČTK

Prezident novému ministrovi popřál hodně úspěchů a řekl, že si ho váží jako odborníka, který zná problémy svého resortu. Podle Zemana nebylo vždy možné všechny ministry obrany, a to jak v pravicových, tak v levicových vládách, považovat právě za profesionály.

Premiérovi Petru Nečasovi Zeman pogratuloval k dobrému výběru nového šéfa resortu. Popřál mu také, aby měl v případě dalších personálních výměn v kabinetu stejně tak šťastnou ruku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09, a Jan Hamáček, stínový min obrany místopředseda poslaneckého klubu ČSSD

Nový ministr Nečasovi i Zemanovi poděkoval za vstřícnost. Zdůraznil, že resort mu není cizí a ví, jaké úkoly ho teď čekají. A ty je prý připraven splnit beze zbytku. Dodal také, že ho těší, že je právě prvním ministrem, kterého Miloš Zeman ve svém funkčním období jmenoval.

Premiéru při jmenování si kromě samotného prezidenta odbyl i jeho tajemník Vratislav Mynář, který celý jmenovací proces řídil. Premiér Petr Nečas po jmenování odjel s Pickem na ministerstvo obrany, aby ho uvedl do úřadu. Právě Nečas ministerstvo poslední tři měsíce dočasně vedl.

S jmenováním Picka do čela resortu má největší problém šéfka strany LIDEM Karolína Peake, která obranu krátce vedla a která ho za svého osmidenního působení odvolala z funkce prvního náměstka. Tvrdí, že by resort neměl vést voják, ale civil.

Předseda poslaneckého klubu koaliční TOP 09 Petr Gazdík tvrdí, že v dané chvíli bylo jmenování Picka nejlepší řešení. Rok před volbami by podle něj nebylo dobré, aby ministerstvo převzal někdo, kdo by se s ním musel teprve seznamovat. „Škoda jen, že to trvalo tak dlouho panu premiérovi,“ říká.

Vlastimil Picek jmenován novým ministrem obrany, (vlevo) Petr Nečas | Foto: Filip Jandourek

S tím souhlasí stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček.

„Já to chápu jako logické řešení, ve chvíli, kdy vládní koalice nebyla tři měsíce schopna najít politika, který by se toho ujal. Opravdu to trvalo moc dlouho, zbytečně to vyvolávalo pnutí v armádě. O jménu pana Picka se mluvilo už v prosinci. Je to možná trochu neobratnost na straně předsedy vlády, že mu jednání trvalo tak dlouho,“ myslí si.

Jistý handicap vidí v tom, že je Picek nepolitický ministr. „Je vždy dobré, když ministr bojující za svůj resort se může opřít o sílu politické strany, která ho nominovala,“ soudí Hamáček.

Vojenská minulost nevadí

Vojenská minulost Vlastimila Picka není podle Gazdíka problémem. „To, že není úplně standardní, aby generál byl ministrem obrany, to se skutečně občas děje v zemích střední Ameriky,“ připouští Gazdík a pokračuje:

„Na druhou stranu v té politické konstelaci, kterou vyvolali naši koaliční partneři ODS a LIDEM… My jsme je zcela jasně upozorňovali, že nepovažujeme za vhodné aby si ODS a LIDEM politicky obměňovaly resorty dopravy a obrany. V té nešťastné situaci je pan Picek dobré a logické řešení.“

Vlastimil Picek jmenován novým ministrem obrany | Foto: Filip Jandourek

Gazdík rovněž odmítá Hamáčkovo tvrzení o „personální vyprázdněnosti vládní koalice“.

„Tam nejde o personální vyprázdněnost vládní koalice. Kdyby ten resort nám jako TOP 09 připadl, byli bychom určitě schopni najít kvalitního odborníka. Nicméně dohoda koaličních stran je, že to má být nestranický odborník. Protestovali jsme proti té výměně. Bylo nám panem premiérem řečeno, že to je jejich věcí,“ tvrdí Gazdík.

Vlastimil Picek je 15. ministrem obrany samostatné České republiky. Je jedním z pěti lidí, kteří od roku 1993 dosáhli nejvyšší vojenské hodnosti, tedy armádního generála.

Nového ministra čekají úkoly vyplývající z dlouhodobé strategie a plánů. Musí se dokončit změna zákona o vojácích z povolání, pokračovat v restrukturalizaci armády nebo ve stažení vojáků z Afghánistánu. Tím nejdůležitějším úkolem je ale dotažení jednání o pronájmu stíhaček Gripen. Dosavadní kontrakt končí příští rok a armáda se snaží se Švédy vyjednat co nejlepší podmínky dalšího pronájmu.

Pavel Polák, Martina Spěváčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme