Česko má po měsících vládní krize nového premiéra

Prezident Václav Klaus jmenoval premiérem Jiřího Paroubka a pověřil ho sestavením vlády. Nový ministerský předseda už má svůj tým téměř vybraný. Očekává se, že celou vládu bude prezident jmenovat ještě dnes v 17 hodin. Už ráno lídři vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali smlouvu o novém koaličním kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Stanislav Zbyněk

Dosavadní ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek v nejvyšší vládní funkci vystřídal šéfa ČSSD Stanislava Grosse, jehož demisi přijal Klaus ráno. Tím padla i celá dosavadní vláda. Paroubek odpoledne složil na Pražském hradě za přítomnosti novinářů a televizních štábů slavnostní slib a stvrdil jej podáním ruky prezidentovi a podpisem.

Prezident republiky doufá, že nová vláda udělá vše pro to, aby využila zbytku svého volebního období k normální práci, kterou Česká republika potřebuje. S výsledkem vyřešení vládní krize je prezident spokojen: "Vláda založená na bázi stran dohody z 19., respektive dnes ráno, 25. dubna, má šanci být vládou většinovou. Předpokládám, že Poslanecká sněmovna během krátké doby o důvěře či nedůvěře této vládě rozhodne."

Jiří Paroubek poděkoval prezidentovi za to, že v rámci vládní krize postupoval v duchu Ústavy, což je podle něj důležité pro další vývoj v naší zemi. Paroubek chce politicky a odborně vyspělou vládu, která bude pracovitá a akceschopná.

V 17 hodin se má Jiří Paroubek na Pražský hrad vrátit, tentokrát už se svým novým týmem. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se dnes ministři staronového kabinetu sejdou před Strakovou akademií a na Hrad pojedou společně autobusem. Ihned po jmenování se Paroubkův tým do úřadu vlády vrátí ke svému prvnímu zasedání, na kterém rozhodne o dalším programu.

Ministryní informatiky by se měla stát Dana Bérová, náměstkyně bývalého šéfa resortu Vladimíra Mlynáře. Kandidaturu Bérové dnes podpořil republikový výbor Unie svobody-DEU. Nominaci Bérové potvrdil předseda strany Pavel Němec.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme