Česko má po měsících vládní krize nového premiéra

Prezident Václav Klaus jmenoval premiérem Jiřího Paroubka a pověřil ho sestavením vlády. Nový ministerský předseda už má svůj tým téměř vybraný. Očekává se, že celou vládu bude prezident jmenovat ještě dnes v 17 hodin. Už ráno lídři vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali smlouvu o novém koaličním kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Stanislav Zbyněk

Dosavadní ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek v nejvyšší vládní funkci vystřídal šéfa ČSSD Stanislava Grosse, jehož demisi přijal Klaus ráno. Tím padla i celá dosavadní vláda. Paroubek odpoledne složil na Pražském hradě za přítomnosti novinářů a televizních štábů slavnostní slib a stvrdil jej podáním ruky prezidentovi a podpisem.

Prezident republiky doufá, že nová vláda udělá vše pro to, aby využila zbytku svého volebního období k normální práci, kterou Česká republika potřebuje. S výsledkem vyřešení vládní krize je prezident spokojen: "Vláda založená na bázi stran dohody z 19., respektive dnes ráno, 25. dubna, má šanci být vládou většinovou. Předpokládám, že Poslanecká sněmovna během krátké doby o důvěře či nedůvěře této vládě rozhodne."

Jiří Paroubek poděkoval prezidentovi za to, že v rámci vládní krize postupoval v duchu Ústavy, což je podle něj důležité pro další vývoj v naší zemi. Paroubek chce politicky a odborně vyspělou vládu, která bude pracovitá a akceschopná.

V 17 hodin se má Jiří Paroubek na Pražský hrad vrátit, tentokrát už se svým novým týmem. Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha se dnes ministři staronového kabinetu sejdou před Strakovou akademií a na Hrad pojedou společně autobusem. Ihned po jmenování se Paroubkův tým do úřadu vlády vrátí ke svému prvnímu zasedání, na kterém rozhodne o dalším programu.

Ministryní informatiky by se měla stát Dana Bérová, náměstkyně bývalého šéfa resortu Vladimíra Mlynáře. Kandidaturu Bérové dnes podpořil republikový výbor Unie svobody-DEU. Nominaci Bérové potvrdil předseda strany Pavel Němec.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme