Česko má příliš mnoho vězňů, upozorňuje ombudsmanka. Navrhuje ukládat alternativní tresty

Česko má téměř 22 tisíc vězňů. V přepočtu na počet obyvatel je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě. Trestanců navíc přibývá. Káznice jsou přeplněné, aktuálně na sto pět procent. Upozornil na to úřad ombudsmanky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Oráčov | Foto: Filip Jandourek

Podle Milana Svobody z úřadu ombudsmanky soudy málo využívají alternativní tresty. Přestože třeba pro neplatiče výživného pobyt ve vězení zpravidla přinese jen další navýšení dluhů.

„Trest odnětí svobody je i pro daňového poplatníka úplně nejdražší formou potrestání pachatele trestné činnosti,“ vysvětluje Svoboda.

S tím souhlasí i ministerstvo spravedlnosti. Podle Romana Lady ze Soudcovské unie ale pachatelé často nedávají soudům na vybranou:

„Když uložíte obecně prospěšné práce, peněžitý trest a on to nevykoná, tak pak nastoupí ten nepodmíněný trest.“ Peněžité tresty jsou navíc podle Lady v řadě případů nevymahatelné.

Pro trest domácího vězení pak stále chybí monitorovací systém, takzvané elektronické náramky. S těmi ministerstvo spravedlnosti počítá nejdříve příští rok.

Vězni - počty meziročně / věznice / vězení | Foto: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme