Česko má přímou volbu prezidenta, pravidla pro ní zatím chybí

Češi sice už podle nedávno přijaté změny Ústavy můžou vybírat prezidenta přímo, ale pořád se neví přesně jak. I proto se potenciální kandidáti na úřad zatím drží zpátky. Určitý skluz v legislativní přípravě se dnes pokusí dohnat vláda. Ministrům se dostává na stůl prováděcí zákon, který by měl pravidla volby stanovit. A i když politici označují normu za technickou, řeší zásadní otázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna.

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Prezidentovi Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013. Jasné je, že jeho nástupce si lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory, tedy ve dvou kolech.

Jména kandidátů budou moci navrhovat buď 20 poslanců, 10 senátorů nebo sami občané, pokud by se jich pod petici podepsalo alespoň 50 tisíc. Jeden občan přitom může podpořit více kandidátů, smí však organizovat pouze jednu petici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pravidlech přímé volby prezidenta mluvili ve Světě o osmé ředitel odboru vládní legislativy Petr Mlsna a Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha

Podle ředitele odboru vládní legislativy Petra Mlsny by dnes vláda měla mimo jiné rozhodnout o tom, jak se bude kontrolovat, jestli jsou všechny podpisy na petici platné. Ve hře jsou dvě varianty.

„Jsou to varianty zaprvé písemného předkládání petic s následnou náhodnou kontrolou petentů. Vzorek by čítal asi 8500 vybraných osob s tím, že pokud by tento vzorek vykazoval jedno procento chybovosti, prováděla by se následná kontrola a mohlo by dokonce dojít k vyřazení kandidáta. Druhá varianta, která je i preferovanější, je elektronické předkládání petice s následnou možností kontroly všech podpisů skrze elektronické databáze, které má státní správa,“ vysvětlil Mlsna.

Co se týče přezkumu samotných voleb, bude stejně jako v případě parlamentních či krajských voleb svěřen správnímu soudnictví. „V tomto konkrétním případě, protože se jedná o prezidentské volby, kde volebním obvodem je Česká republika jako celek, bude příslušným k přezkumu u všech volebních úkonů Nejvyšší správní soud,“ doplnil ředitel.

Ministři projednají pravidla pro přímou volbu prezidenta

Číst článek

Dosavadní absenci pravidel prezidentské volby kritizovali jak někteří opoziční politici, tak předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Že je prováděcí zákon šitý horkou jehlou a obsahuje nedořešené oblasti, si myslí i Jan Outlý z Metropolitní univerzity Praha.

„Například uvolní-li se úřad prezidenta, tak v předčasných volbách by podle mého názoru prakticky bylo zamezeno kandidatuře nezávislých kandidátů, protože by museli během 14 dnů nasbírat 50 tisíc podpisů, což považuji za nemožné. V zákoně je celá řada těchto drobností, které legislativní proces dosti zkomplikují,“ upozornil Outlý ve vysílání Rádia Česko.

Politici chtějí limity pro kampaň, prováděcí zákon s nimi nepočítá

Prováděcí zákon z dílny ministerstva vnitra navíc nepočítá se zavedením finančních limitů pro prezidentskou volební kampaň. Všechny parlamentní strany přitom tvrdí, že chtějí toto opatření zavést. Podle vicepremiérky Karolíny Peake z Věcí veřejných je dokonce možné, že debata o zastropování kampaně by mohla včasné přijetí prováděcího zákona o přímé volbě prezidenta zpozdit.

„Podle mě situace spíš vyústí v to, že tahle oblast nebude zákonně upravena a bude řešit zpětně, možná v kontextu reformy financování politických stran. Nemyslím si, že do podzimu, do kdy tento zákon musí být přijat, by byla Poslanecká sněmovna schopna takovou technicky složitou úpravu přijmout,“ řekl k tomu Jan Outlý.

Tomáš Pavlíček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme