Česko má první oběť prasečí chřipky. V Karlových Varech

V nemocnici v Karlových Varech zemřela jedenatřicetiletá žena, pravděpodobně nakažená virem prasečí chřipky. Její testy nyní ověřuje Národní referenční laboratoř, výsledky by měly být v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virus chřipky A/H1N1 | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, CDC Influenza Laboratory

Pacientka byla chronicky nemocná, se srdečními problémy. Podle primáře oddělení ARO karlovarské nemocnice Romana Brázdila nezemřela přímo na prasečí chřipku, ale na selhání srdce a komplikace, vzniklé v souvislosti srdečního onemocnění s chřipkou.

"Pacientku jsme vyšetřovali i na virus prasečí chřipky a je tam podezření, že u ní bude tento virus prokázán. V současnosti naše závěry ověřuje Národní referenční laboratoř," uvedl Brázdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí Národní referenční laboratoře Martina Havlíčková a náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová mluvily v Radiofóru Českého rozhlasu 1 o nejnovějším vývoji prasečí chřipky

V karlovarské nemocnice je zároveň hospitalizován třicetiletý muž, u kterého mají lékaři také podezření na prasečí chřipku.

"Na oddělení leží v této souvislosti další pacient. Také u něj je podezření na infekci virem prasečí chřipky. Zatím nám ale naše závěry nepotvrdila Národní referenční laboratoř, takže se jedná o podezření," vysvětluje primář.

Vedoucí Národní referenční laboratoře Martina Havlíčková potvrdila, že v tomto případě se zatím jedná pouze o podezření z nákazy. V Radiofóru Českého rozhlasu 1 slíbila, že výsledky laboratorních vyšetření budou známé v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes o nejnovějším vývoji prasečí chřipky

Náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéta Hellerová očekává, že ani po tomto případu se nezmění opatření resortu proti případné epidemii prasečí chřipky v České republice. Jak uvedla ve vysílání Radiožurnálu, v současné době už finišují přípravy na listopadové očkování přednostních a rizikových skupin proti tomuto onemocnění.

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Prymula připustil u tohoto případu velkou pravděpodobnost nákazy virem prasečí chřipky. Ve zpravodajském souhrnu Radiožurnálu Stalo se dnes dodal, že takovýchto případů bude přibývat, i když Česká republika není epidemií tolik zasažená.

Barbora Mocová, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme